Де найбільший ризик заразитися коронавірусом

Де найбільший ризик заразитися коронавірусом

Дослідники з американської асоціації сприяння розвитку науки дішли висновку, що найбільше випадків зараження коронавірусом зафіксовано у так званих кластерах – це скупчення людей у церквах, на кораблях, на курортах, у ресторанах тощо. Саме в таких умовах одна людина заражає десятки інших.

Чому Covid-19 не поширився миттєво?

– Коли 10 березня 61 людина пришла на службу до церкви в американському місті Вернон, штат Вашингтон, все здавалося нормальним. Протягом 2,5 годин люди співали, перекушували печивом та апельсинами. В одного з вірян за три дні до цього був нежить і, як потім з’ясувалося, Covid-19. Протягом наступних тижнів 53 учасники хору захворіли та двоє померли, – йдеться в публікації.

Чимало подібних “надзвичайних подій” стали типовими під час пандемії Covid-19. База даних Гвенана Найта та його колег з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини (LSHTM) перераховує: спалах у гуртожитку для трудових мігрантів у Сінгапурі, пов’язаний із майже 800 випадками; 80 інфекцій, пов’язаних з місцями виконання живої музики в Осаці, Японія; група з 65 випадків у школі Зумба в Південній Кореї. Скупчення трапляються також на кораблях і в будинках для літніх людей, м’ясокомбінатах, гірськолижних курортах, церквах, ресторанах, лікарнях та в’язницях. Іноді одна людина заражає десятки людей. Такі локації називають кластерами.

Більшість дискусій навколо поширення SARS-CoV-2 зосереджувались на середній кількості нових інфекцій, спричинених кожним пацієнтом. Без соціального дистанціювання це число відтворення (R) приблизно три. Але в реальному житті деякі люди заражають багатьох інших, а інші взагалі не поширюють хворобу. Насправді, останнє є нормою.

Зараз дивляться

– Послідовна закономірність полягає в тому, що найпоширенішим числом є нуль. Більшість людей не передають, – зауважує дослідник Ллойд-Сміт.

Ось чому, окрім R, вчені використовують значення, яке називають коефіцієнтом дисперсії (k), що описує, скільки скупчується хвороба. Чим нижчий k, тим більше передача надходить від невеликої кількості людей. У семінарному документі Природа 2005 року Ллойд-Сміт та співавтори підрахували, що САРС – має k 0,16. Орієнтовний k для МЕРС, який з’явився у 2012 році, становить приблизно 0,25. Для пандемії грипу 1918 року, навпаки, значення було приблизно одне, що свідчить про те, що кластери відіграли тоді меншу роль.

[read_more_news]

Оцінки k для SARS-CoV-2 змінюються. У січні Жюльєн Ріо та Крістіан Алтаус з університету в Берні змоделювали епідемію в Китаї для різних комбінацій R і k та порівняли результати з тим, що відбулося насправді. Вони дійшли висновку, що k для Covid-19 дещо вищий, ніж для САРС та МЕРС. Це здається правильним, каже Габріель Леунг, модельєр з університету Гонконгу.

– Ми, звичайно, спостерігаємо багато сконцентрованих скупчень, де невелика частка людей є причиною великої частки інфекцій, – зауважив він.

Але в недавньому досліджені Адам Кучарський з LSHTM підрахував, що k для Covid-19 становить лише 0,1.

– Ймовірно, приблизно 10% випадків призводять до 80% поширення, – наголошує Кучарський.

Це могло б пояснити деякі дивовижні аспекти цієї пандемії, зокрема, чому вірус не розповсюдився миттєво по всьому світу відразу після появи у Китаї, і чому деякі дуже ранні випадки в інших місцях – наприклад, у Франції наприкінці грудня 2019 року – не призвели до масштабного поширення.

Якщо k дійсно 0,1, то більшість ланцюгів інфекції відмирають самі, і SARS-CoV-2 потрібно потрапити непоміченим у нову країну принаймні чотири рази, щоб мати рівний шанс утвердитися, говорить Кучарський. Якщо китайська епідемія була великою пожежею, яка посилала іскри, що літають по всьому світу, більшість з них просто згасали у дорозі.

Чому коронавіруси створюють кластери на багато більше, ніж інші збудники?

– Це дійсно цікаве відкрите наукове питання, – зауважує Крістоф Фрейзер з Оксфордського університету, який вивчав еболу та ВІЛ.

Режим їх передачі може бути одним із факторів. SARS-CoV-2 передається здебільшого крапельним шляхом під час розмови, але іноді через більш тонкі аерозолі, які можуть затримуватися у повітрі, що дозволяє одній людині заразити багатьох. Більшість опублікованих великих кластерів передачі стосуються передачі аерозолю, зазначив Фрейзер.

Певну роль відіграють також індивідуальні характеристики пацієнтів. Деякі люди викидають набагато більше вірусу.

Дослідження здорових людей у ​​2019 році показало, що деякі з них поширюють набагато більше частинок під час розмови. Спів також може вивільнити більше вірусу, що може пояснити спалахи захворювання після відвідання хору. Поведінка людей також відіграє певну роль. Наприклад, велика кількість соціальних контактів або ж немиття рук.

Фактор, який вчені найбільше розуміють, – це те, де скупчення Covid-19 можуть виникнути.

– Очевидно, що в закритих приміщеннях існує набагато більший ризик, ніж зовні, – говорить Альтхаус.

Дослідники у Китаї, які вивчали поширення коронавірусу за межами провінції Хубей, виявили 318 кластерів із трьох і більше випадків між 4 січня і 11 лютого, лише один з яких виник на відкритому повітрі. Дослідження в Японії виявило, що ризик зараження в приміщенні майже в 19 разів вищий, ніж на відкритому повітрі.

Час також відіграє певну роль. Виявлені дані свідчать про те, що пацієнти з Covid-19 є найбільш небезпечними протягом короткого періоду.

– Через два дні ця людина може поводитись так само, і ви не побачили б того самого результату, – зазначає Кучарський.

Американські епідеміологи планують надалі вивчати кластери. Вони впевнені, що розуміння цих процесів покращить боротьбу з інфекціями.

За даними ВООЗ, за останню добу в світі зареєстровано 106 тис. нових випадків захворювання на Сovid-19. Це найбільший приріст інфікованих за одну добу за весь час пандемії.

Джерело: sciencemag.org

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка