В Італії почуваюся вільною – чому заробітчани не повертаються в Україну

В Італії почуваюся вільною – чому заробітчани не повертаються в Україну

Пандемія коронавірусу не залишила байдужою майже жодну людину на планеті, адже обмеження, які запроваджують країни, впливають на усі сфери життя.

І заробітчанам, які шукають кращої долі в інших державах, доводиться повертатися на батьківщину з різних причин.

Когось хвилює, що не буде можливості працювати під час карантину, а хтось просто не хоче опинитися “у пастці” в іншій країні.

Зараз дивляться

Попри те, що багато громадян повертаються в Україну, багато й тих, хто не збирається цього робити під час пандемії Covid-19.

Наприклад, деякі українці в Італії, яка є осередком спалаху коронавірусу Covid-19 в Європі, почуваються там більш захищеними, ніж в Україні.

І навіть під час такої кризової ситуації, коли щодня фіксують тисячі нових хворих і запроваджують різноманітні обмеження, українці не бажають повертатися.

Факти ICTV розповідають, скільки людей приїхали в Україну, і чому багато хто вирішує залишитися за кордоном.

Скільки заробітчан повернулося

Наразі важко назвати точну кількість людей, які повернулися з-за кордону під час пандемії коронавірусу. За офіційною інформацією Державної прикордонної служби, лише протягом 27 березня кордон України з Польщею перетнули близько 18 тис. українців.

Експерти вважають, що протягом березня до нашої країни могло повернутися до 300 тис. громадян, які їздять на заробітки в інші країни. Проте сьогодні ця цифра не підтверджена.

[read_more_news]

Багато з них повернулися через те, що обмеження, пов’язані із пандемією, вдарили по їхніх робочих місцях, і тепер їм доводиться шукати роботу в Україні.

Так, згідно з результатами опитування IRCenter, опублікованому на сайті Wirtualne Media, близько третини українців заявили про те, що втратили роботу або її суттєво обмежили під час пандемії коронавірусу.

Ще 27% респондентів заявили, що у них були проблеми з працевлаштуванням, а 3% навіть втратили житло під час пандемії.

Проте навіть в Україні заробітчани можуть залишатися без роботи, адже карантин сильно вдарив по бізнесу. Частина працівників перейшла на віддалений режим роботи, деякі компанії простоюють, а найбільшим попитом зараз користуються кур’єри, працівники кол-центрів.

Та й навіть у такому випадку їм доведеться вийти на ринок роботи, який переживає не найкращі часи, і не лише в Україні.

Будівельники

Як розповів перший заступник голови фракції Слуга народу Олександр Корнієнко, уряд вже розробляє план дій щодо заробітчан, які повернулися до України.

– Є кілька ліній, що з ними можна зробити. Те, що уряд пропонує, ми з ними це обговорюємо. Нам також не все зрозуміло. Перше, те, що конкретно зараз можна зробити – залучати цих людей до якихось, грубо кажучи, соціальних і суспільних навантажень, і також їм за це платити, – заявив Корнієнко.

Крім того, можливість спрощення програми для бізнесу Доступні кредити 5-7-9% для заробітчан, які повернулися.

Президент Володимир Зеленський вважає, що потрібно зробити все, аби якомога більше заробітчан залишилися в Україні.

Чому не всі повертаються

Проте далеко не всі громадяни України вирішують повернутися з-за кордону. Аналіз міграційної статистики уряду показав, що з 2010 року виїхали і залишилися за межами країни близько 4 млн громадян. Це приблизно 10% від усього населення України.

Тобто велика кількість людей і далі працюють в інших країнах навіть у період пандемії.

Факти ICTV поцікавилися у заробітчан, чи збираються вони повертатися в Україну в умовах пандемії і світової економічної кризи.

– Працюю у Польщі. Поки не планую повертатися, хочеться тільки на тиждень другий приїхати, щоб побачити рідних. Тут в чужій країні ти відчуваєш себе більш захищеним, чим в Україні. Працюючи тут за мінімальну зарплату, можна собі дозволити набагато більше, ніж працюючи на престижній роботі в Україні, – каже Ірина.

Багато українців у Польщі розповідають, що сумують за Україною, але не планують повертатися, доки там для них є робота.

Звичайно, планують приїздити для того, щоб побачитися з родиною і друзями, але після – знову на заробітки до іншої країни.

– Я в Італії. Люблю Україну, але повертатись страшно. Сумую дуже за своїми рідними. Роботу маю. Найближчим часом повертатись не планую. Поки є робота, – пояснює українка Лариса.

Заробітчани

– Жила та працювала в Польщі, зараз переїхала жити до Італії. До України не планую повертатись на постійне проживання. За кордоном почуваю себе більш щасливою і вільною людиною, як би дивно це не звучало.

 З тих українців, що знаю за кордоном, рідко хто бажає повернутись в Україну, за винятком тих, хто має там сім’ю. А ті, хто побудував родину тут, і зміг зробити хороші документи, навіть не думають про повернення. Я приїжджаю раз на рік батьків побачити і родичів, все ж таки я там виросла і маю прив’язаність та сентименти до людей та країни, – розповідає Ярина.

Турбує те, що і люди, які працюють в інших країнах нелегально, не хочуть повертатися, адже вважають, що нелегально працювати деінде краще, ніж легально в Україні.

Працюю в Ізраїлі (нелегально), повертатись не планую, немає жодної впевненості в завтрашньому дні в Україні. Вже і працював, і маленький бізнес був, але все до першої найменшої кризи. Жодного захисту від держави. Заробітчани не дадуть збрехати, навіть живучи нелегально в іншій країні, маєш більше впевненості в завтрашньому дні, ніж в Україні, – говорить український заробітчанин.

Більшість людей, які шукають кращої долі за кордоном і зараз, не збираються повертатися в Україну, проте є й ті, хто дуже сильно сумує за домівкою і хоче повернутися.

– Я працюю в Німеччині, але пізніше обов’язково повернуся в Україну… Але як згадаю зарплату, роздратованих владою людей, всюди скиглення – знову хочеться назад, – каже Марина.

Що з тими, хто вже повернувся

Хоча президент Зеленський і декларує бажання “втримати” більшість заробітчан, які повернулися, не всі бажають залишатися.

Багато хто чекає моменту, коли знімуть карантин, щоб знову поїхати на заробітки або навіть переїхати в іншу країну.

Деякі експерти вважають, що більшість заробітчан просто не зможуть знайти роботу в Україні, яка гідно оплачуватиметься. Проте потрібно не забувати і про те, що частково все залежить і від того, які саме фахівці повернулися, адже в Україні також є сфери, де не вистачає робітників.

Якщо їм зможуть запропонувати гідні умови, то вони можуть залишитися працювати і на батьківщині.

Але є й такі люди, які їздять на сезонні заробітки, а потім повертаються в Україну. Дехто робить це вже багато років і просто не має змоги щось змінити.

Потрібно пам’ятати, що заробітчани грають велику роль в економіках багатьох країн, адже часто вони займають робочі місця, на які немає попиту в країні.

Так, Польща вже думає про те, як повертати українських громадян на заробітки після послаблення карантину, адже там вони грають велику роль.

Проте не всі заробітчани повертаються через сезонність або певні ризики. Дехто просто втрачає роботу в галузях, які найбільше потерпають від обмежувальних заходів і початку економічної кризи.

Можливо за такої ситуації українським заробітчанам справді зможуть запропонувати альтернативу, але поки варто ставити на те, що більшість з них неодмінно повернуться за кордон.

Владислав Бомбела

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка