Все, що нас не вбиває: як важкі переживання можуть радикально змінити наше життя

алкоголь
Джерело: Depositphotos

Людський інстинкт полягає в тому, щоб уникати страждань і намагатися зробити життя максимально комфортним і легким. Але, як це не парадоксально, велика кількість досліджень показала, що страждання і травми можуть мати позитивні довгострокові наслідки.

Наприклад, багато людей, які пережили сильну травму, стають глибшими й сильнішими, ніж були раніше. Вони можуть навіть зазнати раптової й радикальної трансформації, яка зробить життя більш значущим і повноцінним.

Дійсно, дослідження показують, що від половини до однієї третини всіх людей відчувають значний розвиток особистості після травмуючих подій, як-от важка втрата, серйозна хвороба, нещасні випадки або розлучення.

Зараз дивляться

З часом вони можуть відчувати, що сповнилися внутрішньої сили, впевненості та вдячності за життя.

Вони можуть розвивати більш близькі та справжні взаємини і мати ширшу перспективу з чітким розумінням того, що важливо в житті, а що ні. У психології це називається посттравматичне зростання.

– За останні 15 років у якості психолога я досліджував особливо драматичну форму посттравматичного зростання, яку я називаю трансформацією через сум’яття, – розповідає автор дослідження.

За його словами, таке іноді трапляється з солдатами на полі бою, з ув’язненими таборів для військовополонених, які перебувають на межі голоду, або з людьми, які пережили періоди важкої залежності, депресії, тяжкої втрати або хвороби.

Люди повідомляють, що відчувають себе так, ніби вони знайшли нову особистість. Вони переходять до набагато більш інтенсивного і глибокого усвідомлення з сильним почуттям благополуччя. Навколишній світ здається їм більш реальним і красивим. Вони відчувають себе більш пов’язаними з іншими людьми і з природою.

Жінка на ім’я Єва пережила схожий досвід. Після 29 років залежності вона відчула себе фізично і емоційно зламаною і спробувала покінчити життя самогубством.

Вона вижила, але ця зустріч зі смертю викликала зрушення, і її бажання випити зникло. Єва відчула себе настільки іншою.

Незважаючи на те, що спочатку вона була трохи збита з пантелику своєю трансформацією, Єва відчула себе звільненою, у неї з’явилося підвищене усвідомлення і збільшене почуття подяки. Її ніколи більше не тягнуло до випивки, і вже 10 років вона твереза.

Важливо відзначити, що в такій трансформації немає нічого релігійного. По суті, це психологічний досвід, пов’язаний з розпадом особистості.

Така трансформація після страшних потрясінь іноді розкриває величезний потенціал і глибоку стійкість людей, про які ми зазвичай не підозрюємо, поки не зіткнемося з проблемами і кризами.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка