Стане в пригоді й дорослим: як допомогти дитині впоратися зі страхом під час вибухів за вікном

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
діти

депозит

Дитячий та сімейний психолог Світлана Ройз розповіла, як підтримати дитину та допомогти їй впоратися зі страхом під час вибухів за вікном.

– Наші діти прокидаються від вибухів за вікном. Їм страшно. Страшно і нам, дорослим, – зазначає психолог.

Експерт, зокрема, радить діяти за таким алгоритмом.

Нормалізація

Дорослий фіксує та пояснює ситуацію: я бачу, що ти боїшся. Цей звук справді лякає, але він означає, що наші ЗСУ зафіксували загрозу і зараз її знешкоджують. Про нашу безпеку дбають, тож і нам потрібно потурбуватися про себе та йти в укриття.

Підтримка

Дорослий сигналізує дитині про підтримку і пропонує дію: я з тобою і буду з тобою весь час. Хочеш, я візьму тебе на руки, а ти візьмеш свою іграшку (воду, домашнього улюбленця)?

Завершення

Дорослий акцентує, що загроза минула, і відзначає силу дитини: усе обійшлося. Ми в безпеці. Дякую, ти був (була) таким сміливим, міцним. Ми чули так багато гучних звуків (їх можна назвати), але ми впоралися.

Також Світлана Ройз радить, пограти в терапевтичну гру: розтерти вуха й уявити, що з них висипається в долоню або на землю все, що їм заважає. Можна уявити себе собакою, який щойно вийшов із води і струшує з себе всю воду.

– Далі будуємо місток до наступних дій: для цього запитуємо дитину про те, що робитимемо далі, коли вийдемо із сховку, – радить психолог.

Ці поради працюють не лише для дітей, а й можуть бути корисними і для дорослих, додала експертка.

Categories: Діти