Артрит і артроз: лікар про різницю між хворобами та методи їх лікування

Ольга Боднарчук редактор Максим Франчук к.м.н., лікар-ревматолог
Артрит і артроз: лікар про різницю між хворобами та методи їх лікування

артрит

Артрит і артроз – обидва слова означають захворювання суглобів, але їх причини та методи лікування різні.

Факти ICTV разом з лікарем-ревматологом Максимом Франчуком розібралися, яка різниця між артритом та артрозом, які їх симптоми та методи лікування.

Артрит і артроз: у чому різниця

– Артрит – це запалення суглоба. Артроз – незапальні, дегенеративно-дистрофічні зміни суглоба, фізіологічне або передчасне його старіння, – пояснює медик.

Запалення суглобів може виникнути з різних причин: інфекція, аутоімунні порушення, травма. Пошкоджуються суглобові тканини, тому з’являється біль.

Артроз з’являється внаслідок дегенерації тканин суглобів. Зазвичай він є результатом старіння або перенавантаження.

Симптоми артриту та артрозу

Лікар розповів, які ознаки характерні для обох захворювань.

– При артриті з’являється запальний біль, що буде зменшуватися з рухами, турбувати в спокої, набряк, почервоніння, підвищення температури шкіри над ураженим суглобом, скутість більше 30 хвилин та обмеження рухів, – каже фахівець.

Для артриту також характерне відчуття тепла та чутливості в зоні запалення.

– Артроз проявляється болем механічного характеру, що буде збільшуватися з рухами, не турбувати в спокої, скутістю менше 30 хвилин, обмеженням рухів та внутрішньо-суглобовим хрустом, – додає ревматолог.

Методи лікування артриту та артрозу

Обидва захворювання – дуже обширні поняття.

– Кожна хвороба має свій уніфікований протокол лікування, рекомендований американською (ACR) та європейською (EULAR) асоціацією ревматологів, – пояснює Максим.

Основна різниця:

  • При артритах основним буде медикаментозне лікування із застосуванням хворобомодифікувальних антиревматичних препаратів (ХМАРП), нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), глюкокортикостероїдів (ГКС).
  • При артрозах – немедикаментозне лікування: корекція ваги, лікувальна фізкультура, санаторно-курортне лікування, плавання, йога та НПЗП на вимогу (біль).

Також при цих захворюваннях медики призначають спеціальну фізичну активність, щоб “розробити” суглоби та послабити біль.