Влітку, коли люди все частіше виїжджають на природу, виникає ризик зараження сказом. Переносниками інфекції є дикі тварини, але домашні вихованці можуть вступити з ними в контакт: побитися, обнюхати, куснути, і таким чином заразитися, а потім передати вірус людині.
Детальніше про сказ Фактам ICTV розповіла лікар-інфекціоніст Тетяна Петрусенко.
– Сказ – це небезпечна інфекція, яка передається від хворих тварин через укус або через слину. Вона викликає важкі розлади нервової системи та у 100% випадків закінчується смертю, – сказала лікар-інфекціоніст Тетяна Петрусенко.
Як передається сказ
Джерелом і переносником вірусу найчастіше є лисиці й собаки. Але це можуть бути і кішки, кажани, різні гризуни та інші тварини.
У зовнішнє середовище вірус сказу потрапляє зі слини хворої тварини. Вона стає смертельно небезпечною ще за 8-10 днів до прояву перших симптомів захворювання, коли тварина ще дружелюбна і спокійна.
Як розвивається хвороба
Вірус сказу проникає в організм людини через рани, нанесені твариною. Це може бути навіть подряпина або мікротріщина на шкірі. Потім він розповсюджується лімфатичною та кровоносною системою, проникає в нервову систему та мозок. У мозку вірус починає активно розмножуватися, викликаючи вірусний енцефаліт.
У результаті зараження у головному мозку починаються безповоротні зміни, формується набряк та крововилив. Патологія затягує кору мозку, зорові нерви, мозочок. У хворого починаються судоми, порушується дихання, ковтання, з’являються серцеві розлади. Уражаються всі внутрішні органи.
Симптоми та наслідки
Перші ознаки сказу проявляються через два тижні, іноді через три місяці або навіть через рік. На початковій стадії захворювання відбуваються зміни в психіці хворого. Тому їх списують на втому, поганий настрій, що завгодно, але не на контакт зі слиною тварини, що стався півроку тому.
Іноді в місці укусу з’являються почервоніння, свербіж, біль або печіння. Температура, як правило, нормальна або злегка підвищена. Іноді відчувається здавлювання в грудях, часто сказ супроводжується запорами.
Такий стан триває до шести днів. Потім починають розвиватися страхи (фобії):
- аерофобія (рух повітря викликає страх);
- гідрофобія – страх води, боязно зробити навіть ковток під час пиття;
- страх голосного звуку;
- фотофобія (страх яскравого світла).
Основні симптоми
- загальне збудження;
- підвищена температура;
- рясне потовиділення;
- галюцинації (слухові, зорові).
Під час нападів сказу з’являються розширення зіниць, судоми м’язів обличчя, вираз жаху. Дихання хворого стає нерівним, уривчастим. Хворий стає збудженим, агресивним, метається, може вкусити, плюнути.
Перша допомога в разі укусів
Лікар-інфекціоніст Тетяна Петрусенко радить не чекати, не шукати диво-засобів, а відразу ж після укусу промити рану звичайним господарським милом (не перекисом водню, не спиртом!). Краї рани обробити йодом і терміново звернутися в травмпункт.
Профілактика сказу
– Найкраща профілактика сказу – обходити стороною всіх бродячих собак і диких тварин, – радить Тетяна Петрусенко. – Милі їжачки та білочки можуть стати джерелом смертельної небезпеки. Не лізти руками в нірки, їхні господарі можуть вкусити.
Якщо у вас є домашні тварини, ви проживаєте в приватному будинку, в сільській місцевості або годуєте безпритульних тварин у місті, то пам’ятайте, що найкращою профілактикою захворювання є вакцинація.
Щорічно потрібно робити щеплення своїм або підопічним тваринам. Перед виїздом на дачу, весняними вилазками на природу проконсультуйтеся у ветеринара про терміни введення антирабічної (проти сказу) вакцини.
Якщо ж контакт з агресивною тваринкою все ж стався, зверніться до ветеринара (зі своєю твариною) або заявіть у ветеринарну службу. Її працівники повинні виїхати на місце і відловити тварину. Ви також можете самі поспостерігати за нею (якщо є така можливість). Якщо тварина загинула через кілька днів, не зволікайте, йдіть до лікаря! Чим раніше ви отримаєте медичну допомогу, тим краще.
Більше 10 сіл Білоцерківського району Київської області з 11 червня 2021 року перебувають на карантинній ізоляції у зв’язку із виявленням сказу в безпритульної кішки. Всі, хто контактував з хворою твариною, отримують профілактичні щеплення.