Вивчення даних з Англії та Уельсу за 2023 рік показують, що для жінок віком до 20 років одна з 2 тис. вагітностей була багатоплідною, але для жінок у віці 35-39 років цей показник зростає до одного випадку на 57 вагітностей.
Багатоплідність зростатиме в усіх країнах
Нещодавні дослідження професорки Елізабет Бейлі прогнозують зростання багатоплідності в усіх країнах з 2050 до 2100 року.
Авторка припускає, що ці прогнози зумовлені підвищенням віку, в якому жінки стають матерями, та широким використанням методів лікування безпліддя.
Бейлі досліджує ситуацію у Англії і Уельсі.
У 1990-х і 2000-х років на початку лікування безпліддя у Великій Британії було звичайною практикою підсаджувати більше одного ембріона одночасно, щоб підвищити шанси на успішну вагітність.
Це також збільшило ймовірність багатоплідності. У 1990-х роках частота багатоплідної вагітності в результаті лікування безпліддя зросла до 28% (порівняно з рівнем природного зачаття 1%-2%).
“Побічний” ефект лікування безпліддя
У 1991 році в клініках фертильності Великобританії було проведено близько 6700 циклів ЕКЗ. Для порівняння, у 2021 році провели вже 76 тис. циклів.
Лікування безпліддя може бути дорогим, а доступ до лікування, що фінансується Національною службою охорони здоров’я, у Великій Британії має обмеження. Тому наразі процвітає і шириться репродуктивний туризм.
Народження двійні, трійні чи більше, безсумнівно, є радістю для багатьох сімей, але це може супроводжуватися додатковими труднощами.
Близнюки – подвійна радість і подвійні проблеми
У Великій Британії рівень мертвонароджуваності близнюків майже вдвічі вищий, ніж при одноплідній вагітності, а рівень неонатальної смертності близнюків більше ніж утричі вищий.
Передчасні пологи трапляються приблизно у 60% мам близнюків і майже у всіх випадках, коли виношується трійня, четверня або більше.
Ці немовлята часто потребують неонатального догляду, що призводить до підвищеної тривоги для батьків.
Джерело: The Conversation