Від початку 2024 року у 86 країнах світу було зареєстровано понад 12 млн випадків лихоманки Денге, з них понад 8 тис. – летальних, що вдвічі перевищує кількість випадків, зареєстрованих протягом 2023 року. Про це повідомили в Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
– Бразилія повідомила про більшість випадків у 2024 році (понад 9 млн), далі йдуть Аргентина, Парагвай, Перу та Колумбія. У Гваделупі, де було зареєстровано епідемію лихоманки Денге (розпочалася в липні 2023 року), – ідеться в повідомленні.
Фази епідемії
З огляду на зменшення кількості випадків, поточну ситуацію класифікують як фазу 1 зі спорадичними випадками. Епідемія на початку цього року була спричинена серотипом DENV-2, тоді як останнім часом спостерігається збільшення частки серотипу DENV-3.
На Мартиніці та Сен-Мартені циркуляція лихоманки триває, але на нижчому рівні (фаза епідемії 1), з повідомленнями тільки про спорадичні випадки. У Французькій Гайані з початку 2024 року було зареєстровано понад 8 тис. підтверджених випадків лихоманки Денге.
Однак кількість випадків зменшується і останніми тижнями стабілізувалася на нижчому рівні після піку в січні 2024 року. Наразі повідомляється про менш ніж 10 випадків на тиждень (помірна циркуляція).
Спалах в Італії
У 2024 році в Італії спалахнула епідемія лихоманки Денге. Загалом зафіксовано понад 500 випадків захворювання, причому в регіоні Марке було підтверджено понад 100 випадків у місті Фано.
Медики припускають, що фактична кількість може бути вищою через велику кількість безсимптомних випадків (ECDC).
Хоча Італія вже раніше стикалася з випадками Денге, спалах 2024 року був помітний через зростання кількості випадків місцевої передачі. Це пов’язують із теплою погодою, що сприяло швидшому поширенню вірусу.
Денге в Україні
Також повідомлялося про поширення лихоманки Денге у Східному Середземномор’ї, Південно-Східній Азії та регіонах Західної частини Тихого океану згідно зі звітами регіональних офісів ВООЗ, а також в Африці в серпні 2024 року.
Експерти ЦГЗ застерігають: поява та закріплення компетентного вірусу Денге комара виду Aedes albopictus на півдні України, його здатність до швидкого поширення на території створює значні ризики для здоров’я населення України.