Місяць без алкоголю: що трапиться з організмом, якщо не пити спиртного

Марина Мелехова редактор розділу Медицина
Відмова від алкоголю

Відмова від алкоголю може стати справжнім викликом для багатьох охочих пропустити чарку наприкінці тижня.

Жірналістка Антонія Хойл розповіла, які  зміни відбуваються в організмі, якщо протягом місяця взагалі його не пити.

Перший тиждень: синдром відміни

Перші дні дня були важкими: турбували пригнічений настрій, головний біль, тривожні думки та порушення сну.

Але експерти попереджали, що це нормальна реакція організму на відсутність алкоголю.

– Алкоголь – це заспокійливий засіб, тож коли його дія закінчується, мозок вивільняє стимулятори, зокрема кортизол і адреналін, – каже автор бестселера Пояснення алкоголю Вільям Портер.

Крім того, цілодобово хотілося їсти цукерки і шоколад.

– Деякі з моїх студентів вживали алкоголь, щоб компенсувати вміст цукру. Адже через його втрату вони відчували слабкість, – розповідає Кейт Бі, засновниця онлайн-групи підтримки тверезості The Sober School.

Щоб отримати переваги відмови від спиртного, потрібен деякий час. Вона рекомендує дати собі приблизно шість днів, перш ніж харчуватися усвідомлено.

– Згадайте, як ви почуваєтеся, прокидаючись без похмілля, і запишіть це у щоденник. Це буде вам на користь, – радить фахівчиня.

Проте вже за тиждень почалися позитивні зміни: голова більше не боліла, а поліпшення якості сну відновило сили та покращило настрій.

Навіть сновидіння були надзвичайно яскравими.

– На сьомий день мозок триваліше перебуває у фазі швидкого сну, це сприяє дивним снам, – пояснює Портер.

Другий і третій тижні: метаморфози організму

Надмірне вживання алкоголю впливає на те, наскільки добре наш організм засвоює поживні речовини та збільшує кількість кишкових бактерій, що, як відомо, провокують запалення.

– Дисбаланс мікробіому кишківника через надмірне вживання алкоголю зазвичай викликає здуття живота, газоутворення, діарею, закреп, печію, біль у животі, втому та харчову непереносимість, – каже фармацевт Соня Хан.

Крім того, спиртне завдає шкоди слизовій оболонці підшлункової залози та печінці.

Однак гарна новина полягає у тому, що алкогольна аскеза надає шанси на відновлення. Покращення стану зазвичай потребує двох-трьох тижнів.

Шлунок і підшлункова працюють стабільно, а печінка набагато інтенсивніше позбувається токсинів. Це зменшує ризик небезпечних захворювань, зокрема цирозу та жирового гепатозу.

– Печінка здатна до швидкого відновлення протягом 30 днів, якщо пошкодження не прогресувало надто далеко. Тож алкоголь навряд чи можна назвати еліксиром здоров’я, – зазначає дієтолог Деббі Грейсон.

Дослідження також показують, що припинення вживання алкоголю покращує пам’ять навіть пияків.

У звіті журналу Alcohol Health And Research World було виявлено, що через два-три тижні після того, як алкоголіки припиняють пити, фахівці спостерігали значне відновлення когнітивних функцій. Отже, вони можуть навіть повернутися до нормального рівня.

Місяць по тому: підсумки експерименту

Алкоголь призводить до звуження кровоносних судин, підвищує навантаження на серце і артеріальний тиск. Проте якщо від нього відмовитися, за три тижні артеріальний тиск знизиться.

Це не тільки зменшить ризик інсультів та інших серцево-судинних проблем, а й може суттєво підвищити рівень енергії.

Зниження артеріального тиску також допоможе уникнути неприємного почервоніння шкіри, спричиненого пошкодженими капілярами.

Дослідження, проведене університетським коледжем Лондона серед чоловіків і жінок від 40 років, показало, що відмова від алкоголю на місяць приблизно на 5% знижує артеріальний тиск. Причому це так само ефективно, як і прийом ліків від гіпертонії.

І найцікавіше для жінок: за місяць відмови від алкоголю шкіра стає гладкою і пружною.  Виявляється, алкоголь діє як підступний ворог: навіть невелика доза зневоднює організм, виводячи з нього рідину.

Наслідки цього процесу насамперед позначаються на нашій зовнішності – з’являються зморшки, а колір обличчя стає тьмяним і несвіжим.

Тож попри те, що уникання спиртних напоїв інколи може доволі бути складним процесом, журналістка жодного не пошкодувала, взявши участь у такому експерименті.

Результати, безумовно, варті витраченого часу та зусиль. Цікаво тільки, скільки шанувальників Бахуса відтепер будуть готові до виклику.