”Слабкість. Запаморочення. Відсутність сил. Ночами сплю дуже чутливо: від будь-якого шуму прокидаюсь. Мене всі знали як батарейку, від якої можна зарядитися енергією, а вже близько року я уникаю зустрічей із друзями. У мене просто немає сил” — і це лише одна з тисяч історій, які чую від клієнтів, що приходять на консультацію.
Завдання нутриціолога – не просто розписати протокол харчування чи порекомендувати список вітамінів. Мета – допомогти людині знайти помилки в її способі життя, щоденних харчових звичках та скоригувати їх.
COVID-19 поклав початок епосі більш прискіпливого ставлення до здоров’я. Цим скористалися інфлуенсери у соціальних мережах і журналісти в медіа. У геометричній прогресії зросла кількість так званих рекомендованих списків препаратів для зміцнення здоров’я.
Тепер це звична річ: почитати такі рекомендації, побігти в аптеку і купити вітамін Д, омега-3 жирні кислоти, вітамін С, цинк тощо. Але в погоні за швидкодійною магічною піґулкою всі забувають головне: перед тим, як почати приймати будь-який препарат, потрібно проконсультуватися з фахівцями та пройти чек-ап свого організму. Щоб зрозуміти, а чи справді вам потрібні препарати. А якщо і так, то в якому дозуванні.
Звідси і з’являються фрази: “Наче й п’ю БАДи, а здоров’я не покращується”
Дев’ять із десяти українців не розуміють різниці між БАДами та ліками.
БАД — це спеціальний харчовий продукт, який може бути доданий до раціону з метою підтримки гомеостазу організму. Він не лікує, він – лише підтримує.
Без БАДів у мегаполісі не обійтися. Можете не знімати рожеві окуляри й вірити, що ви просто втомилися учора чи погано спали, чи це осінь. Але погляньмо на ситуацію реально.
У кожного, хто зараз живе у мегаполісі, нервова система виснажена, клітини — в гіпоксії (кров не постачає до них достатньо кисню і вітамінно-мінеральних комплексів), судинна стінка артерій спазмована і пошкоджена. Її травмують будь-які запалення в організмі, нежить, сварка з паркувальником і навіть зуб, пошкоджений карієсом.
Пошкоджена артерія — це неякісна доставка кисню у клітини організму (з дірявим бензобаком ви ж далеко не проїдете, так? Бензин постійно виливатиметься). Звідси втома, нестача мікроелементів і неглибокий сон.
Ноги, які набрякають під вечір, чи ледь припухле вранці обличчя – це сигнал поганої роботи вивідної системи.
Організм жителя мегаполісу потребує допомоги (каналізаційні труби в будинку мають виводити всі відходи, але якщо вони забиті, то доки сантехнік їх не прочистить, ви будете скаржитися на сморід, а відходи рано чи пізно підуть через верх). Цю допомогу можуть надати нутрицевтики і БАДи. Але лише у тому разі, якщо їх підібрав фахівець з огляду на персональний стан людини.
Оскільки у складі БАДу – концентровані біологічно активні речовини (натуральні або ідентичні натуральним), то за правильного дозування та приймання у комплексі з корекцією раціону та стилю життя, вони можуть значно покращити здоров’я.
Наприклад, іноді людині достатньо додати у раціон БАД на основі водоростей (ламінарії чи келпу) – і рівень йоду в організмі прийде в норму за місяць-два. Проте цього не завжди достатньо. Нерідко зустрічається запущений стан організму. Щоб нормалізувати роботу щитоподібної залози потрібні лікарські призначення регламентованого, клінічно перевіреного препарату з йодом у великому дозуванні. І БАДи на основі водоростей — хоч жменями їх пийте — просто не впораються.
БАДи – не лікують, вони підтримують. Лікують – ліки
Є БАДи, яких варто уникати.
Наприклад ті, які пропонують як замінники лікам, для лікування. Не одиничні випадки, коли аптечні мережі виготовляють такі БАДи-замінники / псевдо-ліки. Їх люблять пропонувати провізори. Не знаючи ні людину, ні результати її аналізів, продавець починає переконувати купити зовсім не те, що призначив фахівець.
Часто, маскуючи це відсутністю товару (“Навіщо вам бігати зараз по різних місцях в пошуках саме цих ліків? Візьміть ці, вони в наявності, і нітрохи не гірші. Навіть кращі”) або новинкою, на яку спеціальна ціна (“Цей препарат дешевший, ніж той, про який ви питали”), або так званим препаратом нового покоління. У реальності подібна турбота — це просування аптечною мережею власних торгових марок (БАДів-замінників), виробництво яких не регламентується, а ефективність не підтверджена.
Звичайний покупець не знає цю залаштункову гру аптечних мереж і сліпо вірить людині в білому халаті за прилавком. Хоче купити простий адсорбент Атоксіл, який має чіткі стандарти безпеки і пройшов всі стадії клінічних досліджень, а йому пропонують невідомий замінник.
Що в цьому поганого
Лікарський препарат має чіткі рецептурні вимоги і проходить перевірку безпеки на всіх стадіях клінічних досліджень. Той же Атоксіл постійно тестують щодо впливу на організм.
До БАДів такі суворі вимоги не застосовуються. Навіть якщо виробник заявляє ту саму активну речовину, що в ліках, він має законне право змінювати композицію елементів, дозування або додаткові інгредієнти.
У Європі чи США навіть під час купівлі БАДу у вас попросять рецепт. Ситуацію, коли провізор на свій розсуд замінює призначені фахівцем ліки, навіть уявити не можна.
Щоб отримати бажаний результат і покращити здоров’я, пам’ятайте: підбір препаратів – чи буде це якісна біологічно-активна добавка, чи ліки – робить фахівець, а не провізор.
У пошуках магічної піґулки не забувайте про основне: різноманітне, збалансоване харчування, якісний сон, робота зі стресами і регулярна фізична активність. Що міцніший фундамент ви закладете — то менше ліків вам знадобиться.