Чверть населення України перебуває у групі ризику розвитку психічних розладів внаслідок російського вторгнення. Про це заявляють у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Попри такий ризик, в Україні поширена стигматизація психічних розладів.
Це впливає не лише на людей, які мають такі проблеми, а й на їхні родини, опікунів і фахівців у сфері психічного здоров’я.
Що таке стигма
За визначенням ВООЗ, стигма – це знак сорому, ганьби чи осуду, що призводить до дискримінації та виключення людей з різних сфер суспільного життя.
Експерти Центру громадського здоров’я МОЗ України наголошують, що необхідно плекати психічне здоров’я як на індивідуальному рівні, так і на рівні громади.
Як побороти стигматизацію психічних розладів
Подолання стигми у сфері психічного здоров’я є одним із ключових кроків до побудови більш гуманного та рівноправного суспільства.
Щоби це зробити, треба виявляти гуманне ставлення до людей з психічними розладами, розвивати співчуття та залучати їх до усіх можливих видів діяльності.
Варто заохочувати рівність у сприйнятті фізичного та психічного здоров’я.
Також необхідно використовувати нестигматизувальну лексику та вживати клінічні терміни в клінічному контексті, уникаючи евфемізмів.
Детальніше дізнатися про те, як слід говорити про психічне здоров’я та популяризувати цю тему можна завдяки освітньому онлайн-ресурсу НаГАЙДайки. Він спирається лише на науково-обґрунтовані дані.