Учені розробили гідрогель для ущільнення кісток: з’явилася надія у хворих на остеопороз

Валентина Андрейко журналістка
рука, перелом

У Швейцарії в Інженерній школі EPFL розробили ін’єкційний гідрогель, спрямований на швидке локалізоване підвищення щільності кісткової тканини.

Ба більше, команда дослідників у співпраці з Вінсентом Штадельманном із клініки Шультесс у Цюріху нещодавно повідомила про надзвичайну ефективність терапії остеопорозу, яка поєднує ін’єкції нового гідрогелю з традиційними системними препаратами.

Чим загрожує остеопороз

Остеопороз – це захворювання, при якому кістка розсмоктується швидше, ніж утворюється. Хвороба поступово послаблює її структуру, що з часом призводить до переломів.

Керівник лабораторії біомеханічної ортопедії в Інженерній школі EPFL Домінік Піолетті наголошує, що економічні та соціальні наслідки переломів, викликаних остеопорозом, часто недооцінюють.

Він стверджує, що за відсутності ефективних профілактичних заходів близько 40% жінок у віці 50 років отримають принаймні один серйозний перелом. У чоловіків цей відсоток вдвічі менший і становить близько 20%.

– У літніх людей смертність від переломів шийки стегнової кістки становить 20% протягом року після перелому, і більше половини постраждалих ніколи не зможуть повернутися до звичного життя, – каже Піолетті.

Як лікують остеопороз

Остеопороз лікують системними препаратами, які або знижують швидкість резорбції старої кістки (антикатаболізм) або прискорюють виробництво нової кістки (анаболізм).

Але для досягнення ефекту від обох типів лікування може знадобитися до року, а тим часом пацієнти залишаються вразливими до переломів.

Як діє новий гідрогель

Застосування нового ін’єкційного гідрогелю забезпечує чотири-п’ятиразове підвищення щільності кісткової тканини в лапах щурів із остеопорозом.

Гідрогель містить наночастинки гіалуронової кислоти та гідроксиапатит та створений для імітації природних мінералів у кістці.

Найпотужніший ефект застосування гідрогелю спостерігається, коли його призначають разом із системним анаболічним лікуванням (паратиреоїдний гормон) або коли вводять, змішуючи з антикатаболічним препаратом золедронатом.

Наприклад, у місці ін’єкції щільність кісткової тканини щура зросла в 4,8 раза лише за два уколи.

Наразі команда розробників очікує схвалення регуляторних органів, щоб продовжити клінічне дослідження на людях.

Джерело: MedicalXpress