Учені стверджують, що головний убивця людства – забруднене довкілля, а не війни, наркотики та алкоголь

Валентина Андрейко журналістка
забруднення довкілля, протигаз

Дослідження, в якому беруть участь міжнародні експерти, показує тривожний результат – забруднення у всіх його формах є більшою загрозою глобальному здоров’ю людства, ніж війни, тероризм, малярія, ВІЛ, туберкульоз, наркотики й алкоголь разом узяті.

Забруднювачі проникли у всі куточки світу

Дослідники зосереджуються на забрудненні повітря та впливі диму лісових пожеж. Вони також висвітлюють менш відомі чинники серцевих захворювань, зокрема забруднення ґрунтів, шумове та світлове забруднення та вплив токсичних хімікатів.

Команда, яка вивчає ці явища, досить авторитетна та представницька. До неї входять дослідники з Единбурзького університету, Медичної школи Ікана на горі Синай, Глобальної обсерваторії планетарного здоров’я Бостонського коледжу, Наукового центру Монако, Університетського медичного центру Майнца та Кардіологічного науково-дослідного інституту Віктора Чанга.

– Людству потрібно набагато більше усвідомлювати небезпеку забруднення та роль, яку воно відіграє в приблизно дев’яти мільйонах смертей щороку, – наголошує професор Джейсон Ковачіч, генеральний директор австралійського Інституту серцевих досліджень імені Віктора Чанга.

Професор зазначає, щороку близько 20 млн людей у ​​світі помирають від серцево-судинних захворювань, і в цій трагічній статистиці все більша роль забруднювальних речовин.

Забруднювачі нині виявляють у всіх куточках земної кулі, вони впливають на кожну людину – від новонароджених до літніх осіб.

З’явилися сотні нових хімічних речовин, безпечність яких сумнівна

Дим та інші токсини, якими насичене повітря, потрапляють у дихальні шляхи, проникають у кров, а потім транспортуються до всіх органів. Вони можуть спровокувати окислювальний стрес, який пошкоджує клітини та органи, включаючи серце.

А якщо до забруднення повітря додається аномальна спека, це майже стовідсотково призводить до зневоднення, зменшення об’єму крові, до збільшення навантаження на серцево-судинну систему та гострої ниркової недостатності. А смертність зростає більш ніж на 10%.

Інші забруднювачі, як-от шум і світлове забруднення, можуть впливати на режим сну, викликати запалення та призводити до підвищення артеріального тиску та збільшення ваги.

– Докази свідчать, що кількість людей, які передчасно помирають через ці дуже різні форми забруднення, набагато вища, ніж визнано зараз, – говорить Ковачіч.

Дослідники занепокоєні тим, що є сотні тисяч хімічних речовин, які навіть не перевірялися на безпеку чи токсичність, не кажучи вже про їхній вплив на наше здоров’я.

Від 1950 року було винайдено понад 300 тис. нових синтетичних хімікатів, а рівень безпечності багатьох із цих хімікатів для людини так і залишається невідомим.

Лісові пожежі та шум транспорту

Забруднення повітря в приміщенні та на вулиці вже сьогодні призводять до близько 9 млн передчасних смертей на рік, з яких понад 50% спричинено серцево-судинними хворобами, здебільшого, інфарктом і інсультом.

Останні роки вагомим фактором ризику для здоров’я стали лісові пожежі, що через зміни клімату охоплюють все більші території по всій земній кулі.

За оцінками дослідників, дим лісових пожеж є причиною від 339 тис. до 675 тис. передчасних смертей на рік.

А в Європі 113 млн людей страждають від постійного шуму транспорту: і вдень, і вночі він сягає щонайменше 55 дБ.

Учені наголошують, конче потрібно покращити моніторинг навколишнього середовища, щоб визначити групи найбільшого ризику та краще зрозуміти, як вплив конкретних забруднювачів впливає на здоров’я людей на індивідуальному рівні.

Джерело: SciTechDaily