Фото Новини

Медреформа 2018: як працюватиме і за що заплатять пацієнти

Медреформа 2018: як працюватиме і за що заплатять пацієнти

Що трапилося?

19 жовтня Верховна Рада підтримала у другому читанні і в цілому медичну реформу. За законопроект №6327 проголосувало 240 депутатів.

За день до цього глава комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець опублікувала у своєму блозі прейскурант цін на деякі медичні послуги, за які “після реформи держава вже не платитиме”.

Зараз дивляться

І ці цифри просто шокували українців, адже найдешевше в цьому списку – видалення фурункула (7 тис. грн).

Решта медичних маніпуляцій, згідно з цифрами Богомолець, буде обраховуватися десятками і навіть сотнями тисяч гривень. Наприклад, вартість діагностики порушення ритму серця – 65 тис. грн, репротезування двох клапанів серця – майже 190 тис. грн, аневризма серця – близько 154 тис. грн, шунтування аорти – 130 тис. грн тощо.

Так виглядає прейскурант від Богомолець:

Лікування стане дуже дорогим?

Що з цього правда і за що пацієнт заплатить із власної кишені – запитали у заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтанюка.

За його словами, дана інформація була перекручена і не відповідає дійсності.

– З постом Ольги Богомолець відбулася маніпуляція, коли список тарифів подали як те, за що людина платитиме з власної кишені. Насправді це перелік медичних послуг, вартість яких покриватиме держава за пацієнта, – заявив заступник міністра.

Виходить, що ціни медичних послуг, які гуляли інтернетом – це приблизні тарифи для пілотного проекту Національної академії медичних наук, МОЗ та Мінфіну і їх оплачуватиме держава.

– Наприкінці 2017 року з чотирма інститутами Академії ми відпрацювали нову модель, коли держава оплачує тариф, а людина нічого не платить за свою операцію, – каже Ковтонюк.

Проте не вся медицина працюватиме у рамках проекту, а конкретні 4 інститути Академії наук.

–  Пілот розрахований на той список послуг, але фінальні тарифи, за якими держава платитиме інститутам, значно нижчі за опубліковані раніше у мережі. Пілот запуститься, коли всі документи пройдуть необхідні юридичні процедури, – говорить заступник міністра.

Читайте: Як знайти сімейного лікаря і чим він кращий за терапевта (ІНФОГРАФІКА)

Як працюватиме медреформа?

На офіційній сторінці Павла Ковтонюка у Facebook навіть була опублікована схема, за якою медреформа і працюватиме.

На ній пацієнт йде до лікарні лікарня виставляє рахунок за надані пацієнту послуги новому органу – Національній службі здоров’я  НСЗ повертає лікарні витрачені на пацієнта кошти.

Крім того, кожна медична послуга матиме вартість, так званий тариф. І він буде фіксований та єдиний для всіх.

– Тобто ми беремо однотипну послугу в однотипній лікарні на звичайні, не ускладнені медичні маніпуляції в умовах стаціонару і встановлюємо на неї єдиний тариф для всіх лікарень України, – каже заступник міністра.

За підсумком, це працюватиме саме так, як у страховій компанії. Пацієнти знатимуть, що саме оплачує держава, і самі обиратимуть лікарню, де вони отримуватимуть ці послуги.

За що платитимуть пацієнти?

Але у 2020 році надаватимуться також додаткові послуги, які держава не покриватиме. Що саме не ввійде у гарантований пакет поки не відомо.

Однозначно тільки те, що у перелік платних послуг включать тільки те, що не є критичним.

– Я вважаю, що держава не повинна витрачати гроші платників податків на дорослу стоматологію і естетичну хірургію. Наприклад, вирівняти ніс – це теж медична послуга, але ми її не оплачуватимемо. Давайте краще спрямуємо більше на онкологію, – розповідає Ковтонюк.

Окремий випадок це стоматологія для пенсіонерів. За його словами, вартість їхнього лікування можна покривати з іншого бюджету. Але як це працюватиме поки не зрозуміло.

– Міністерство охорони здоров’я не займається соціальним захистом пенсіонерів, в його функції входить оплата медичних послуг. Якщо Міністерство соціальної політики або місцева влада хоче захистити пенсіонерів, вони покривають їм ці послуги з іншого бюджету, – говорить він.

Співоплати не буде?

Крім того, якщо раніше реформа передбачала поділ медичних послуг на три види: повністю безкоштовні, частково оплачувані державою (так звана співоплата) і платні – то зараз від другого виду вирішили відмовитися.

– У першій редакції законопроекту було три кошики послуг. Ми вирішили відмовитися від співоплати і залишити лише поділ на повністю безкоштовні послуги і платні медичні маніпуляції, – каже Ковтонюк.

Чим обгрунтована ця відмова не зовсім ясно. Заступник міністра пояснює це не готовністю населення до такого виду оплати медичних послуг.

Читайте: Медичне страхування в Україні: скільки коштує і навіщо потрібно

Коли буде гарантований пакет?

Всі медичні послуги, які надаються лікувальними установами в Україні, будуть зібрані в документ, а також буде прорахована вартість кожної такої послуги (витратні матеріали, необхідні медикаменти, робота лікаря, робота середнього та молодшого медичного персоналу).

І цей розрахунок поки ще у процесі – жодного офіційного документа опубліковано не було.

– Не треба з цим поспішати, це буде дуже серйозний документ і люди повинні зрозуміти, що гарантований пакет – це не просто список, це ще й правила, як цей список робиться, хто має право, за яким принципом щось туди додати, або звідти забрати, – каже Ковтонюк.

За його словами, на формування гарантованого пакету послуг піде два роки. Основний перелік безкоштовних медичних послуг буде опублікований в середині 2019 – на початку 2020 років.

Що буде до 2020 року?

У 2018 році реформа запрацює на рівні первинної допомоги, з 2020 – у всіх лікарнях.

У пакет первинної медичної допомоги увійдуть:

  • гематологічні дослідження (загальний аналіз крові);
  • загальний аналіз сечі;
  • інструментальні методи дослідження (електрокардіограма у стані спокою)
  • мікроскопія мокротиння;
  • швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.

Отже, до 2020 року медреформа запрацює на рівні первинної допомоги і буде випробувана у рамках пілотного проекту Національної академії медичних наук, МОЗ та Мінфіну. Решта працюватиме за старою схемою.

Ангеліна Маліновська.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка