Повернути контроль над життям: психотерапевт про реабілітацію військових після полону

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
реабілітація після полону

депозит

Клінічний психолог, психотерапевт, тренер груп підтримки для ветеранів Пилип Духлій розповів про основні етапи психологічної реабілітації військових, які пройшли полон.

Контроль над своїм життям

– Під час роботи з полоненими основним напрямом є відновлення контролю над власним життям. Втрата контролю є їхнім найвразливішим місцем, оскільки тривале перебування в полоні призводить до його закріплення в психіці, – каже експерт.

За його словами, завдання терапії полягає в тому, щоб відновити цей контроль, повернути впевненість у собі та допомогти їм повірити у свої сили.

Почуття гідності та право на життя

Другим важливим аспектом є відновлення почуття гідності. За словами психотерапевта, перебування в полоні часто супроводжується систематичним знущанням і приниженням, що значно підриває самооцінку.

Ще одним не менш важливим аспектом є повернення людини до розуміння того, що в неї є право на життя, потреби, емоції.

– Третій аспект роботи з полоненими – це повернення їм прав, адже в полоні вони повністю позбавлені будь-яких прав. Йдеться про право на власне життя, прояви, імпульси, потреби, думки та бажання, – відповідає фахівець.

Відновлення саморегуляції

Важливе питання, що постає в цьому контексті, – це відновлення саморегуляції. У полоні їхнє життя повністю контролювалося іншими людьми, з жорстким дотриманням правил і вказівок.

Тож після звільнення виникає завдання повернення контролю над власним життям і безпекою.

– У полоні людина позбавлена відчуття безпеки, і цей постійний страх може залишитися навіть після звільнення, створюючи стійке враження небезпеки у всьому, що її оточує, – пояснив психотерапевт.

Дисоціація від тіла

Також проблемою, з якою стикаються колишні полонені, є дисоціація від власного тіла – дистанціювання від нього, ніби всі ці страждання відбуваються не з цією людиною, а з кимось іншим.

– Процес повернення до власного тіла – це тривалий і болісний шлях. Важливо поступово відновлювати здатність відчувати себе і своє тіло, але це потребує обережної та терплячої роботи, – пояснив Духлій.

Тема втрати

Також є особливість у роботі з тяжкопораненими. Під час роботи з ними опрацьовується тема втрати.

Втрата може стосуватися не тільки близьких, а й здоров’я, частини тіла, надії, впевненості в собі, а також соціального статусу. Багато втрат можуть бути неусвідомленими, але їхній вплив відчувається.

– Терапія в цьому випадку включає процес адаптації до нових реалій, а також ресоціалізації клієнтів. Це допомагає їм знайти нове місце у світі після всього пережитого, – розповів психотерапевт.