Вчені проаналізували фактори, які впливають на психологічний стан молоді, та оприлюднили результати дослідження у журналі Science Direct.
Цінність щасливого дитинства
У соціологічному опитуванні, яке проводили з січня по березень 2022 року під час п’ятої хвилі пандемії, коли було зареєстровано найбільшу кількість випадків Covid-19, учасників до 18 років просили розповісти про позитивний і негативний досвід, симптоми депресії та тривоги, а також оцінити власний психологічний стан і задоволеність життям.
Експерти виявили, що приємні враження та спогади про щасливе дитинство були пов’язані з ефективною соціалізацією і самопочуттям.
Наслідки негативного досвіду
Водночас несприятливі події у період до 18 років, як-от вербальне, фізичне та сексуальне насильство, психологічні травми, розлучення батьків, а також психічні розлади опікунів, ув’язнення, вживання психоактивних речовин тощо викликали у підопічних не лише труднощі у спілкуванні та міжособистісних відносинах, а й впливали на низьку самооцінку і стан здоров’я.
За даними науковців, дорослі, які мали негативні враження у дитинстві, учетверо більше відчували симптоми депресії і в 30 разів частіше намагалися вчинити самогубство.
– Ми повинні змінити таку парадигму. Коли люди думають про психічне здоров’я, вони мають на увазі лише психічні хвороби, однак це набагато більше, – сказала авторка дослідження Хасіна Самджі.
Експертка наголошує на важливості психологічної підтримки на рівні сім’ї і держави.
Джерело: Medicalxpress