Що зі мною не так: чому деякі люди не можуть побудувати довготривалі стосунки

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
психолог

депозит

Експерти популярної онлайн-платформи Психологічна підтримка пояснили основні причини, через які деякі люди не можуть побудувати довготривалі стосунки.

– Є люди, у яких навіть щасливі стосунки тривають недовго, через певний час з’являється тривога та бажання покинути партнера. Проте конкретного приводу для розриву немає, – кажуть експерти.

За їхніми словами, найімовірніше, причиною цього є або поведінковий патерн із минулого, або ж непропрацьована травма.

Патерни поведінки

Як пояснюють психологи, якщо батьки приділяють дитині мало уваги, дають недостатньо тепла, вона починає вдавати, ніби увага й турбота їй узагалі не потрібні. У такої дитини формується зневажливий тип прив’язаності.

Цих людей лякає близькість. У дорослому віці вони живуть зі страхом бути покинутими, перебувають в очікуванні підлості або зради від близьких. Тому люди з таким типом прив’язаності намагаються вийти зі стосунків першими, щоб уникнути болю. Це дає їм відчуття безпеки.

Трагедія людей з типом прихильності, що уникає, в тому, що вони так само прагнуть близькості та любові, як і інші. Але їхня психіка їм цього не дозволяє, змушуючи вдаватися до тих самих патернів поведінки.

Непрожита травма

Буває так, що всі романтичні стосунки тривають однаковий період часу – наприклад, рік. Корінням проблеми може бути непропрацьована травма.

Найімовірніше, у житті такої людини був досвід, коли важливі стосунки переривалися за той самий проміжок часу. Наприклад, коли їй був рік, у сім’ї з’явилася друга дитина, якій батьки стали приділяти максимум часу.

Якщо раніше перша дитина була для батьків усім, то з появою братика чи сестрички ситуація докорінно змінилася: старший почав ревнувати, виникло відчуття безсилля через неможливість повернути все як було.

У такої людини формується розуміння: якими б ідеальними не були стосунки, скоро з’явиться суперник, який їх зруйнує. Причому суперник – не обов’язково людина: це може бути навіть робота або хобі партнера.

Подібна травма може з’явитися і в дорослому віці. Наприклад, коли романтичні стосунки різко обірвалися через короткий період часу. Це може провокувати страх повторення цього сценарію в нових стосунках. І цей страх може зруйнувати подальші стосунки.

Що може дати терапія

Щоб стати відкритим до нових довготривалих стосунків, за словами експертів, потрібно всі ці травми пропрацювати разом із психотерапевтом.

Але в цьому можуть виникнути труднощі. Адже робота з психотерапевтом – це теж своєрідні стосунки. У клієнта може виникнути бажання і ці стосунки розірвати.

Тому важливо під час терапії відстежувати в собі такі думки, страхи, щоб поділитися ними з фахівцем. Це дасть вам шанс позбутися негативних емоцій і переживань, щоб у майбутньому навчитися будувати стосунки вже за новим сценарієм.

Джерело: Психологічна підтримка