У спекотну погоду ми звикли охолоджуватися прохолодними напоями. Проте в теплих країнах люди віддають перевагу гарячому чаю. Виявляється, гарячий чай у велику спеку може бути більш ефективним.
Чому так відбувається, навіщо потрібно пити гарячий чай у спеку та як це правильно робити — читайте коментар експерта на Фактах ICTV.
Чому у спеку потрібно пити гарячий чай
Лікарка-дієтолог Тетяна Кіхтєва розказала, що гарячі напої у спеку допомагають людині набагато краще охолонути.
- Гарячий чай справді може мати такий охолоджувальний ефект. По-перше, коли ми вживаємо гарячі напої, підвищується температура тіла і це сприяє потовиділенню. Коли піт випаровується зі шкіри, він допомагає охолодити тіло.
- По-друге, гарячий чай, як загалом усі гарячі напої, допомагає організму регулювати внутрішню температуру. Підвищуючи температуру тіла, організм краще адаптується до зовнішньої спеки.
- По-третє, гарячий чай є джерелом гідратації. Коли на дворі стоїть спека, нам дуже важливо залишатися зволоженими, щоб підтримувати всі функції організму та запобігати зневодненню. Тому гарячий чай у спеку варто пити, оскільки він добре зволожує, — зазначила Тетяна Кіхтєва.
Загалом теплі рідини, але не гарячі, сприяють травленню, яке у людини сповільнюється через спеку.
Коли спекотно, людина хоче менше їсти. Йде зосередження на охолодженні організму, а процес травлення відходить на другий план. А от теплі рідини добре активують та стимулюють процес травлення, — наголошує лікарка-дієтолог.
Чи можна гарячий чай у спеку, якщо виникає дискомфорт
Експерт зазначила, що попри переваги, є й недоліки вживання гарячого чаю у спеку. І це, звісно ж, початковий дискомфорт.
Коли ми починаємо вживати гарячий чай, то спочатку може бути відчуття дискомфорту через підвищення внутрішньої температури тіла ще до того, як почнеться процес охолодження.
Саме через цей початковий дискомфорт деякі люди не можуть пити чай у спеку. Цей фактор потрібно враховувати кожному індивідуально, — сказала Тетяна Кіхтєва.
Також деякі люди можуть мати тепловий стрес від вживання гарячого чаю. Особливо люди, які мають якісь вегетативні розлади, не звикли до спекотної погоди або мають певні захворювання.
У цих випадках гарячі напої можуть спричинити тепловий стрес.
Ще одним недоліком вживання гарячого чаю є те, що, попри його зволожувальну гідраційну дію,може виникнути ризик зневоднення
Якщо відбуватиметься надмірне потовиділення без адекватної заміни рідини, то може виникнути ризик зневоднення. Тому вживати гарячий чай у спеку треба правильно, — зазначила дієтолог.
Як правильно вживати гарячий чай у спеку
Ми з’ясували, чому у спеку п’ють гарячий чай, а тепер дізнаймося, як це правильно робити.
Тетяна Кіхтєва зазначила, що передусім необхідно прислуховуватися до свого організму, до того, як він реагує на початковий дискомфорт. Тобто до відчуттів, коли людина випила гарячого чаю, а охолодження ще не настало.
Спершу починаються неприємні відчуття в тілі. Якщо зовсім дискомфортно, то, звичайно, не варто пити гарячий чай, особливо, якщо людина має якісь захворювання. Якщо цей дискомфорт переноситься нормально і допомагає людині охолонути, то, звичайно, можна вживати, – прокоментувала експерт.
Лікарка-дієтолог зауважила, що зволожувати себе потрібно не тільки вживанням гарячого чаю.
Все ж таки з гарячим чаєм має бути помірність. У спеку потрібно пити не тільки чай, а ще й достатньо води.
У спекотну погоду необхідно вживати достатню кількість рідини. В ідеалі потрібно випивати води у розрахунку 40 мл на 1 кг маси тіла і плюс ще додатково пити гарячий чай.
Зауважимо, що гарячий чай краще пити зранку або ввечері, коли не так спекотно. Також у спеку для кращого охолодження до гарячого чаю можна додавати лід, лимон або м’яту.