Рятують зір військовим і цивільним майже в 100% випадків: як дніпровські лікарі творять дива

Кристина Венгеляускайте Журналист Факты ICTV
Днпро зір

Понад дві тисячі надскладних операцій на очах зробили медики однієї з дніпровських лікарень за рік повномасштабної війни. Рятують тут як військових, так і поранених цивільних.

У день хірурги роблять щонайменше 10 операцій. Завдяки сучасному обладнанню та досвіду лікарям, навіть попри складні поранення чи ураження полум’ям, вдається зберегти пацієнтам зір. Видаляти око доводилося лише в кількох випадках.

Поранення очей 22-річний Олександр зазнав тиждень тому. Разом із побратимами військовослужбовець тримав оборону на Бахмутському напрямку. Ворожий снаряд розірвався поруч із ним — в окопі.

— Нашим завданням було зайняти окопи противника — вибили їх. Почали два танки працювати навхрест. Артилерія. Міномети. Вертоліт прилетів. Прямо переді мною впав снаряд, — каже Олександр.

Військовий згадує: у побратима відірвало пальці. Тіло Олександра зрешетило вибухом. Очі та руки травмували осколки.

— Ліве око — нормальне. А правому вже все.  У правому оці, на жаль, так сталося, шість осколків. Повитягували, зшили докупи. Зробили, так сказати, презентабельний вигляд, — каже військовослужбовець.

Поруч так само на одужання чекає Михайло. Чоловік уже пережив операцію, попереду ще одна.

— Заплющ очі, — каже лікар пацієнту. —  Молодець, та все буде добре! Сітківка на місці. Гарно все зробимо, і будеш все бачити.

Михайло — футболіст, щойно почалася велика війна — пішов на фронт добровольцем. Воював на Луганщині, біля Кремінної. Там зазнав поранення, розповідає: відбивали ворожий штурм.

— Оборону успішно витримали, руські відступили. З дрона скинули гранату. Вона розірвалася перед лицем, буквально двадцять сантиметрів. Одразу правим оком взагалі перестав бачити, лівим – трошки, — каже Михайло.

З бойовою травмою очей у цій Дніпровській лікарні вперше зіткнулися в 2014 році. За цей час лікарі вдосконалили свої навички, і нині тут роблять справжні дива.

Проникаючі, уламкові поранення очей, забої та навіть опіки — за цей рік хірурги провели понад дві тисячі надскладних операцій.

— В нас були пацієнти-полонені. Їх через сім чи вісім місяців привозили до нас. Навіть в таких випадках вдавалося частково повернути зір, — каже лікар Борис.

Пораненим цивільним і військовим зір тут повертають майже в 100% випадків. Зберегти око, розповідають медики, не вдавалося лише кілька разів. Зазвичай пацієнтам роблять по 2-3 операції. Далі — одужання та шанс на повноцінне життя, а у випадку військових — повернення до лав Збройних сил.

— Душа радіє. Я радію. Лікарі тут фахові. Всі знають свою роботу. Сказали, що буду бачити. Лікуватися, лікуватися і потім повертатися назад, на фронт до хлопців, — каже Михайло.