Лікар-гастроентеролог Євгенія Бєлінська в коментарі одному з провідних українських інформагентств розповіла про негативний вплив стресу на стан шлунково-кишкового тракту (ШКТ).
– Тривалий стрес, яким, поза всяким сумнівом, є війна, може викликати появу функціональних захворювань і загострення наявних, які раніше були лише на початкових стадіях, – зазначає фахівець.
За її словами, основною причиною є виділення гормонів стресу адреналіну, норадреналіну, кортизолу, які зменшують фактори захисту організму. Зокрема, слизовий бар’єр шлунку стає більш проникним для дії соляної кислоти.
– Також на тлі стресу може розвинутися діарейний синдром або. навпаки, виникає відчуття нудоти і тяжкості, ніби їжа стоїть. Взагалі, стрес може спровокувати будь-які хвороби ШКТ, за винятком гострого панкреатиту і гострого холециститу, – пояснює медик.
За її словами, навіть для аутоімунних захворювань кишківника – хвороба Крона, виразковий коліт – дуже часто тригером є або захворювання, наприклад важка ГРВІ або пневмонія, або дуже сильний стрес.
Що робити при розладі шлунково-кишкового тракту
За словами гастроентеролога, допомогти собі в разі розладу шлунково-кишкового тракту можна, дотримуючись щадного режиму харчування:
- не вживати грубу, смажену, жирну і гостру їжу;
- каву та чай замінити на звичайну воду;
- харчуватися 3-4 рази на день, але щоб проміжки між прийомами їжі не були більшими за 6 годин;
- їжа не повинна бути занадто холодною або гарячою, краще — теплою або кімнатної температури.
Медик також застерігає при болях у животі приймати ліки самостійно — краще все ж звернутися за консультацією до фахівця.
– Буває так, що людина відчуває біль, але якоїсь патології ми не знаходимо. Це вісцеральна гіперчутливість – порушення нервової системи. Також почала зустрічатися виразкова хвороба шлунка і виразковий коліт – це аутоімунне захворювання кишківника – говорить медик.
За її словами, саме з війною деякі пацієнти відчули симптоми, але причиною є не тільки стрес, він став додатковим тригером. Найімовірніше, хвороба вже почала розвиватися до війни, але або не було часу звернути на неї увагу, або симптоми були легкими, каже лікар.