Ендокринолог Діна Крилова на майданчику популярного онлайн-ресурсу доказової медицини Бережи себе пояснила, що таке гіпоглікемія, чому вона небезпечна і як лікувати цей стан.
– Глюкоза – основне джерело енергії для організму людини. При цьому існують певні значення цукру в крові, які можна умовно назвати здоровими, – каже медик.
За словами експерта, цей показник може змінюватися протягом дня. Коли цукор у крові людини падає нижче 70 мг/дл, медики говорять про гіпоглікемію.
Симптоми гіпоглікемії
Серед симптомів гіпоглікемії відчуття тремтіння, підвищена пітливість і прискорене серцебиття, слабкість, головний біль, сплутаність свідомості, відчуття, що ви втрачаєте свідомість.
На цьому рівні потрібно швидко вжити відповідних заходів, щоб відновити нормальну кількість глюкози в крові, оскільки такий стан може бути небезпечним для здоров’я.
Низький рівень глюкози в крові спричиняє викид епінефрину (адреналіну) – гормону “бий або біжи”. Саме з цим пов’язані такі ознаки гіпоглікемії, як прискорене серцебиття, пітливість, поколювання і загальне занепокоєння.
Чому це відбувається
Існує багато причин, чому цукор у крові може несподівано впасти. Центр контролю та профілактики хвороб США виокремлює такі чинники впливу:
- надмірні фізичні навантаження;
- вживання алкоголю;
- кількість жиру, білка та клітковини в раціоні, адже вони уповільнюють всмоктування глюкози;
- спекотна та волога погода;
- несподівані зміни в режимі харчування;
- статеве дозрівання;
- менструація.
Чим небезпечна гіпоглікемія
Єдиний надійний спосіб – перевірити рівень глюкози в крові, якщо це можливо. Це можна зробити за допомогою глюкометра.
Якщо ми вчасно нічого не робитимемо, рівень цукру падатиме, мозок не отримуватиме достатньо глюкози і перестане функціонувати належним чином.
Це може призвести до розмитості зору, проблем із концентрацією уваги, плутанини мислення, невиразної мови, заціпеніння та сонливості. Якщо організм не отримуватиме глюкози надто довго, людина може відчувати судоми, впасти в кому і навіть померти.
Лікування – правило 15-15
Основне завдання в разі гіпоглікемії – відновити нормальний рівень глюкози в крові. Це можна зробити, дотримуючись правила 15-15 – з’їжте 15 грамів вуглеводів і перевірте рівень цукру через 15 хвилин. Якщо показник усе ще нижчий за 70 мг/дл, прийміть ще одну порцію.
Повторюйте ці кроки, поки рівень глюкози в крові не становитиме щонайменше 70 мг/дл. Коли ж показник нормалізується (понад 70 мг/дл), повноцінно пообідайте або принаймні перекусіть чимось, щоб утримати здоровий рівень цукру.
У більшості випадків гіпоглікемія дуже добре коригується вуглеводною їжею, зазначає лікар.
Джерело: Бережи себе