горло, врач, доктор, ангина, отоларинголог

Як вилікувати ангіну і не допустити ускладнень

10 Листопада 2021, 15:05 Лариса Божко

Гострий тонзиліт, що раніше називався ангіною, виникає переважно в холодний період. Він може бути викликаний як вірусами, так і бактеріями, а також грибами та іншими збудниками. Як діагностувати та лікувати ангіну, розповідає лікар вищої категорії, отоларинголог Ірина Калита.

Зараз дивляться

Що таке ангіна?

Гострий тонзиліт (раніше називався ангіна) — це запальний процес піднебінних мигдалин, при якому уражаються не тільки мигдалини, а й слизова глотки. Він є одним із найбільш частих захворювань верхніх дихальних шляхів.

Зараз дивляться

Причини виникнення ангіни

Хвороба може бути викликана як вірусами, так і бактеріями, а також грибами та іншими збудниками.

Серед вірусів найчастіше зустрічається аденовірус, вірус Епштейна Барра, ентеровірус.

Найбільш поширені – бактеріальні збудники. На першому місці стоять гемофільна паличка, коринебактерія.

Зараз дивляться

Окремий вид ангіни – ангіна Венсана Симановського-Плавта, яку викликає симбіоз веретеноподібної палички і спірохети порожнини рота.

Як передається ангіна?

Шляхи передачі інфекції – повітряно-крапельний, контактно-побутовий і аліментарний, а також аутоінфекція власної мікрофлори ротоглотки.

Інколи тонзиліт є симптомом основного захворювання. Найчастіше це хвороби крові.

Зараз дивляться

Симптоми ангіни

Клінічна картина проявляється скаргами: біль у горлі під час ковтання, підвищення температури, болючість і збільшення лімфатичних вузлів.

Для ангіни Венсана Симановського характерні такі скарги: неприємні відчуття в горлі, незначний біль під час ковтання з одного боку, неприємний запах з рота. При цьому загальний стан у нормі, температура нормальна або субфібрильна (37,2).

Зараз дивляться

Як діагностують ангіну?

Для діагностики гострого тонзиліту (ангіни) передусім необхідний огляд лікаря. Для уточнення діагнозу потрібно зробити розгорнутий аналіз крові, експрес-тест на стрептокок групи А, бакпосів із поверхні мигдалин і антибіотикограму.

Зараз дивляться

Як лікують ангіну?

Лікування залежить від виділеного збудника. При бактеріальній інфекції призначаються відповідні антибіотики. У разі виявлення стрептокока групи А антибактеріальна терапія становить 10 днів.

Зараз дивляться

Ускладнення після ангіни

Після перенесеної ангіни можуть виникнути такі ускладнення: паратонзиллярний абсцес, парафаренгіальний абсцес, заглотковий абсцес. Всі ці стани потребують негайної госпіталізації і подальшого хірургічного лікування.

Існують і пізні ускладнення, що розвиваються через два-чотири тижні. Це гостра ревматична лихоманка, гломерулонефрит. Тому після перенесеного стрептококового гострого тонзиліту рекомендується здати аналіз крові, аналіз сечі і зробити ЕКГ.

Зараз дивляться

Профілактика ангіни

Щоб не захворіти на ангіну, необхідно уникати переохолодження. Рекомендується повноцінний сон, прогулянки на свіжому повітрі і збалансоване харчування.

Зараз дивляться

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка