Якою може бути тривалість життя людини з деменцію: фахівці пояснюють, що на це впливає

Валентина Андрейко журналістка
люди похилого віку

Середня тривалість життя людини з хворобою Альцгеймера – найпоширенішою формою деменції – після встановлення діагнозу становить 10 років.

Проте фахівці Благодійного фонду Незабутні, який допомагає людям з цією хворобою, наголошують, що на тривалість життя людей, у яких діагностовано деменцію, впливає багато факторів. Зокрема, мають значення вік і стать людини, а також тип деменції.

Хвороба прогресує у всіх по-різному. Як показує практика, люди можуть жити від 2 до 26 років після встановлення діагнозу.

Деменція скорочує тривалість життя

Деменція, безперечно, скорочує тривалість життя. Впливають на це два суттєві фактори:

  1. Деякі захворювання, тісно пов’язані з хворобою Альцгеймера та судинною деменцією (діабет і серцево-судинні захворювання). Наприклад, судинна деменція тісно пов’язана із захворюваннями серця та інсультом, тож у пацієнта з цим діагнозом ризик смерті на будь-якій стадії збільшується суттєво.
  2. Вплив іншого тяжкого захворювання. На пізніх стадіях деменції людина часто має ослаблений імунітет, адже проводить багато часу в ліжку та іноді має проблеми з ковтанням.

Усе це значно підвищує ймовірність розвитку додаткових медичних проблем, які можуть призвести до смерті (наприклад, інфекції, пневмонії, тромбу у мозку чи легенях тощо).

Що таке шкала Рейсберга

Основний спосіб, за допомогою якого медичні працівники оцінюють очікувану тривалість життя при деменції, – це використання глобальної шкали погіршення (GDS), яку також називають шкалою Рейсберга.

Таблиця показує середній час життя людини залежно від того, на якій стадії деменції вона перебуває.


Проте жодна таблиця не може з точністю передбачити тривалість життя конкретної людини. Кожен випадок – індивідуальний, тому ці дані є лише середньостатистичними.

Люди з деменцією можуть мати довге, комфортне та сповнене сенсу життя.

Благодійний фонд Незабутні допомагає людям з деменцією та їхнім близьким. Щоб отримати безоплатні консультації та ліки – звертайтесь за телефоном Всеукраїнської гарячої лінії з питань деменції 0 800 30 88 30 або заповнюйте анкету на сайті.

Джерело і фото: БФ Незабутні