Дослідники університету Джорджа Вашингтона, проаналізувавши колекцію змивів, зібраних зі шкіри 129 студентів та аспірантів, виявили, що мікроби з ділянок, які зазвичай регулярно промиваються – є частиною здорового мікробіому. А от зразки, зібрані за вухами, між пальцями ніг та всередині пуповини, кишать потенційно хвороботворними мікробами.
Бабусин тест
Власне, це була перевірка так званого бабусиного тесту, про який розказав доктор наук, професор Кіт Крендалл.
Коли він був дитиною, його бабуся завжди наказувала дітям у своїй родині: “вимивайте за вухами, між пальцями ніг та в пупку, бо там найбрудніше”. Отож виявилося, що бабуся була таки права.
Дослідження було опубліковане в журналі Frontiers in Microbiology.
Професор Крендалл та його колеги пояснюють, що коли такі вологі жирні ділянки тіла мити недостатньо часто, це дає певним небажаним мікробам можливість безконтрольно розмножуватися і навіть змінювати весь мікробіом шкіри. Це збільшує ризик таких захворювань, як екзема або вугреві висипи.
Під час миття наше тіло позбавляється бруду, запаху та алергенів, які накопичувалися на шкірі протягом дня. Мило, шампунь і вода видаляють мертві клітини шкіри, піт і природні жири, які називають шкірним салом.
– На шкірі також можуть бути бактерії, віруси або грибки, тому миття цих ділянок є важливим для очищення шкіри, – пояснює дерматологиня Стейсі Талл.
За вухами ховається себорейний дерматит
Накопичення шкірного сала та лусочок за вухами може спричинити, за словами лікарки, запальне захворювання шкіри, відоме як себорейний дерматит.
Запалені ділянки сверблять та лущаться, що зазвичай призводить до утворення мікротріщин шкіри, через які проникають бактерії чи грибкові спори.
– Якщо у вас проколоті вуха, обов’язково потрібно зосередитися на митті цієї ділянки, щоб уникнути інфікування, – зазначає Талл.
Ну і про запах. Потові залози за вухами виділяють піт, який, піддаючись впливу бактерій, з часом починає неприємно пахнути.
Між пальцями ніг знаходить прихисток грибок
Хоча більша частина води та мила з душу, ймовірно, стікає через стопи та пальці ніг, перш ніж спуститися в каналізацію, це недостатньо очищає ділянки між пальцями ніг.
– Накопичення мертвих клітин шкіри та бруду може призвести до появи грибка нігтів і стоп, – говорить лікарка.
Наші ноги зазвичай сильно потіють, а взуття затримує піт на місці, тож виникає прекрасна передумова для розвитку бактерій і грибка. А це – лущення, свербіж, зміна кольору і форми нігтя, а найголовніше – ця проблема надзвичайно складна для подолання.
– Особливо важливо добре вимивати ці ділянки хворим на цукровий діабет, оскільки вони мають набагато нижчий поріг зараження шкірними інфекціями, — зазначає Талл.
Ну і, звісно, всім без винятку треба щоденно міняти шкарпетки.
Усередині пупка може ховатися стафілокок
Це місце точно миється чи не найрідше. А між тим тут ідеальне середовище для накопичення мертвих клітин шкіри, поту та інших мікроорганізмів, таких як бактерії та грибки.
Цю вологу ділянку можуть уподобати стафілококи та дріжджі.
– Тоді пупок починає нестерпно свербіти, червоніє, запалюється, постійно мокне, іноді вкривається жовтою кірочкою, – попереджає дерматологиня.
Автори наукової роботи зазначають, що, враховуючи відносно невеликий розмір вибірки, необхідні додаткові дослідження, щоб до кінця прояснити ситуацію з накопиченням мікробів на шкірі.
Джерело: Real Simple