Погіршення пам’яті і проблеми з серцем: чим небезпечне хронічне недосипання

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
недосып

депозитфотос

Людина не зможе повністю відновитися за тиждень після того, як десять днів поспіль буде урізати свій повноцінний сон. До такого висновку прийшли вчені з Ягеллонського університету в Польщі.

Відомо, що нестача сну вкрай негативно впливає на організм людини. Зокрема, це пов’язано з дефіцитом уваги і пам’яті, а також з підвищеним ризиком автомобільних аварій, проблем з серцем та іншими медичними і соціальними аспектами.

Однак, досі залишалося неясним, скільки часу необхідно для повного відновлення після тривалих періодів недосипання.

Щоб пролити більше світла на цю тему, польські вчені провели невелике дослідження з кількома здоровими дорослими, яких протягом десяти днів цілеспрямовано обмежували в сні, а потім дали їм сім днів відновлення без обмежень.

Учасники перебували у своєму звичайному повсякденному середовищі і носили датчики на зап’ясті для відстеження щоденного режиму сну і активності. Вони також проходили щоденну електроенцефалографію (ЕЕГ) для моніторингу активності мозку і відповідали на щоденні питання (завдання Струпа), щоб виміряти час і точність реакції.

Після семи днів відновлення учасники все ще не змогли повністю відновитися і повернутися до своїх звичайних показників.

Дослідження процесу відновлення після тривалого періоду обмеження сну виявило відмінності в поведінкових, моторних і нейрофізіологічних реакціях як на втрату сну, так і на подальше відновлення.

Дослідники відзначають, що отримані результати вносять нові свідчення у розуміння відновлення після хронічної втрати сну. На їхню думку, слід детальніше вивчити більш тривалі періоди відновлення і визначити порядок, в якому різні функції повертаються до нормального стану.