Науковці університету Вайомінгу показали, що білки мікроскопічних безхребетних, відомих своєю здатністю виживати в екстремальних умовах, здатні уповільнювати процеси старіння. Результати дослідження були опубліковані в журналі Protein Science.
Неймовірні властивості
Тихоходки, або водяні ведмеді, відкриті вперше в 1773 році, представляють собою групу мікроскопічних безхребетних. Ці істоти можуть жити до 60 років, десятиліттями обходячись без їжі чи води за надзвичайно низьких або високих температур, а також витримувати високий тиск та радіацію.
Вижити в екстремальних умовах їм допомагає біостаз, стан призупиненої активності. Дослідники виявили, що білки, які утворюють гелі всередині клітин тихоходок, не лише сповільнюють життєві процеси, запобігаючи пошкодженню клітин, а й можуть надавати клітинам людини стійкість до стресів .
Однак цей процес зворотний. Коли несприятливі умови зникали, гелі розчинялися, а клітини людини поверталися до нормального метаболізму.
Результати вчених відкривають можливості для розробки технологій індукції біостазу в клітинах та організмах з метою уповільнення процесів старіння.
Джерело: Sci news