Дослідники з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини разом з колегами з Агентства безпеки охорони Здоров’я Великої Британії склали карту нещодавнього відродження сифілісу в усьому світі. Вони виявили майже ідентичні зразки хвороби в 14 країнах.
Сифіліс – одна з найбільш поширених інфекцій, що передаються статевим шляхом у всьому світі, з приблизно 6 млн випадків інфікування щорічно.
Викликається бактерією Treponema pallidum, яка легко піддається лікуванню. Але симптоми можуть зникнути до того, як людина зрозуміє, що інфікована, або можуть взагалі не з’явитися. Якщо не лікувати сифіліс, він може викликати серйозні довгострокові проблеми зі здоров’ям.
Інфікування сифілісом під час вагітності може передаватися дитині, викликаючи вроджений сифіліс. Це друга основна причина мертвонароджень у всьому світі і може мати серйозні наслідки для розвитку дітей.
Сифілісу можна запобігти шляхом раннього обстеження та лікування під час вагітності. Вроджений сифіліс частіше зустрічається в країнах, де немає таких програм скринінгу.
Під час дослідження було проаналізовано 726 зразків сифілісу з 23 країн. Це включало регіони з хорошою вибіркою, такі як США та Західна Європа, а також регіони з поганою вибіркою, такі як Центральна Азія, Австралія та Африка.
Команда виявила, що всі зразки походять лише з двох глибоко розгалужених ліній – Nichols і SS14. Обидві лінії наразі циркулюють в 12 із 23 вибраних країн, і майже ідентичні зразки присутні в 14 з цих країн.
– Домінантні лінії сифілісу, які інфікували пацієнтів до 1983 року, не були такими самими, як ті, що заражають пацієнтів сьогодні, – зазначив автор дослідження Метью Біл.
За його словами, аналіз показує, що це відбулося наприкінці 1990-х років, унаслідок кризи, пов’язаної з ВІЛ/СНІДом.
– Зростання числа випадків сифілісу в останні десятиліття викликає серйозне занепокоєння. Це інфекція, що передається статевим шляхом, яка легко може залишитися непоміченою, – зазначає старший автор статті Гелен Файфер.
З точки зору громадського здоров’я викликає занепокоєння наявність майже ідентичних зразків у багатьох країнах. Це свідчить про те, що хвороба передається в усьому світі на регулярній основі.
Сифіліс повернувся, і він став глобальним, стверджують вчені.