Стратегії поведінки: як зрозуміти, що поруч токсична людина і як захистити себе від таких стосунків

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
психолог

депозит

Експерти Міністерства охорони здоров’я України розповіли, як зрозуміти, що поруч саме токсична людина, а не втомлена, тимчасово ображена чи розлючена. А також пояснили, як захистити себе від токсичних стосунків.

– Стосунки з деякими людьми можуть приносити більше шкоди, ніж позитивного впливу. Йдеться про людей із токсичною поведінкою. Іноді самотність приємніша і безпечніша за спілкування з ними, – зазначають фахівці.

Як розпізнати токсичну людину

За словами фахівців, ознаки, які можуть сигналізувати, що поруч із вами людина з токсичною поведінкою:

  • поруч із нею ви відчуваєте збентеження, сором, провину та інші неприємні емоції;
  • думаєте, що заслуговуєте на прощення, але ніколи його не отримуєте;
  • завжди мусите захищатися і відстоювати себе;
  • ніколи не почуваєтеся повністю комфортно;
  • втрачаєте впевненість у собі;
  • ваші потреби ігнорують;
  • страждає ваша самооцінка;
  • почуваєтеся погано і виснажено.

Як захистити себе від токсичних людей

Часто люди можуть поводитися токсично через виховання чи життєвий досвід і не знають здорових способів боротьби з власним стресом. Саме тому, щоб відновити рівновагу та нормалізувати свій емоційний стан, вони намагаються вилити негатив на людей із власного оточення, чим можуть їх поранити.

То що робити? Як спілкуватися з такою людиною? Ось кілька стратегій:

не мовчати. Якщо поведінка людини неприємна, скажіть відверто про це, адже відповідальність за наші кордони лежить насамперед на нас;

встановити більш жорсткі кордони. Моральний тиск, образи, зневага та знецінення – не норма. Тому впевнено заявляйте про свою незгоду. Це може не допомогти, але є шанс, що людина почне змінюватися або припинить з вами спілкування;

контролювати реакції та дії у відповідь на вчинки таких людей. Намагайтеся не звертати увагу на образливі слова токсичної людини. Це непросто, але, якщо вийде, це матиме позитивний для вас ефект;

зосереджуватися на собі та власних цінностях. Обирайте нейтральну лінію поведінки під час спілкування з тим, хто отруює вам життя: не підтримуйте зоровий контакт, дивіться у вікно та час від часу кивайте.

Звернутися по допомогу до фахівця

Токсичні люди – майстри суперечок. Якщо ви теж будете сперечатися, найімовірніше, самі ж і постраждаєте найбільше. Крім того, таким чином ви не зробите жодного кроку для виходу з токсичних стосунків, навпаки, ще більше в них застрягнете.

Якщо стосунки з людьми виснажують і ранять, а вищенаведені підходи не працюють, спробуйте звернутися по допомогу до фахівця з психічного здоров’я. Або за можливості відпустити таку людину і припинити спілкування взагалі.