Оцінити ризики та зважитися: як подолати страх вакцинації маленької дитини

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
дітидіти

пікс

Фахівці Міністерства охорони здоров’я України навели низку аргументів, призначених насамперед для батьків, які бояться робити щеплення своїм маленьким дітям.

– Страх – це емоція, народжена в глибинах нашого мозку. Тому наводити раціональні аргументи щодо безпеки вакцин у цьому випадку складно. Краще розповісти про те, що може статися без вакцинації, – зазначають експерти.

У разі захворювання на кір температура перевищує 40 °C і збити її важко. Спочатку білі цятки з’являються на слизовій рота, а потім червоні висипання вкривають усю шкіру дитини, розвивається запалення очей і носоглотки.

Часто під час кору спостерігається діарея, а нерідкими ускладненнями є отит, пневмонія і менінгіт.

Після перенесеного кору настає так звана імунна амнезія, коли вірус кору пригнічує імунітет людини від кількох місяців до кількох років і робить її більш вразливою до інфекцій.

У разі розвитку правця та дифтерії йдеться про бактерії, що виділяють токсини, тобто отруту. Токсини поширюються кровотоком, впливають на клітини і тим самим породжують симптоми хвороби.

Навіть якщо збудників цих хвороб вдасться вбити антибіотиками, то токсини діятимуть далі – їх можна нейтралізувати лише антитілами із сироватки вакцинованих коней.

Через високу ефективність вакцин випадки дифтерії та правця є величезною рідкістю в країнах із високим рівнем охоплення щепленнями. Це створило передумови для виникнення дефіциту виробництва сироваток.

Вірус поліомієліту може “пройти крізь дитину” і нічого не викликати, а може паралізувати на все життя. Він вражає нервові клітини (нейрони), залучені до руху, і після цього далеко не завжди людину можна реабілітувати. Іноді поліомієліт закінчується смертю.

Туберкульоз у немовлят і маленьких дітей порівняно з дорослими частіше протікає важче. У дітей частіше розвивається генералізована форма з ураженням нервової системи та кісток. Вакцинація новонароджених ефективно захищає малюків від важких форм туберкульозу.

– Це всього кілька прикладів. Як бачите, коли дитина хворіє – це страшно. Страшніше за плач після уколу. Відмова від вакцинації – це теж рішення і відповідальність. Вирішуйте! – закликають експерти МОЗ.

Categories: Діти