Група дослідників Массачусетського технологічного інституту розробила спосіб доставки РНК-вакцини в капсулі, яку можна просто проковтнути.
Як і більшість вакцинальних препаратів, РНК-вакцини необхідно вводити ін’єкційно, що може стати перешкодою для людей, які бояться голок.
Крім того, цей підхід можна також використовувати для доставки інших видів терапевтичних РНК або ДНК безпосередньо в травний тракт, що може полегшити лікування шлунково-кишкових розладів, зокрема виразкових патологій.
– Нуклеїнові кислоти, зокрема РНК, можуть бути надзвичайно чутливі до деградації, особливо в травному тракті. Подолання цієї проблеми відкриває кілька підходів до терапії, включаючи можливу пероральну вакцинацію, – говорить гастроентеролог Джованні Траверсо.
Протягом декількох років вчені розробляли нові способи доставки ліків у шлунково-кишковий тракт. У 2019 році дослідники розробили капсулу, яка після проковтування може помістити тверді ліки, зокрема інсулін, в слизову оболонку шлунка.
Таблетка розміром з чорницю має високий крутий купол, що нагадує леопардову черепаху. Так само, як черепаха здатна випрямитися, якщо перевернеться на спину, капсула здатна орієнтуватися так, щоб її вміст можна було ввести в слизову оболонку шлунка.
У 2021 році дослідники показали, що вони можуть використовувати капсулу для доставки великих молекул, як-от моноклональні антитіла, у рідкій формі. Далі дослідники вирішили спробувати використовувати капсулу для доставки нуклеїнових кислот, які також є великими молекулами.
Нуклеїнові кислоти схильні до деградації при потраплянні до організму, тому вони повинні переноситися захисними частинками. Для цього дослідження команда використовувала новий тип полімерних наночастинок, які можуть з високою ефективністю доставляти РНК.
Тепер дослідники планують з’ясувати, чи можуть вони створити системну імунну відповідь шляхом доставки мРНК-вакцини з використанням їхньої капсули. Цей підхід також може бути використаний для створення цілеспрямованих методів подолання шлунково-кишкових захворювань, які важко піддаються лікуванню традиційними підшкірними ін’єкціями.
Джерело: MIT News