Група дослідників Інституту Велкома Сенгера (Велика Британія) встановила звязок певних кишкових клітин з хронічним запаленням та створила карту, яка об’єднала понад 1,6 млн кишкових клітин – на сьогодні це найбільший ресурс про кишківник людини,
Результати цього дослідження були опубліковані в журналі Nature.
Найбільший атлас кишкового мікробіому
Щоб дослідити, чому виникають хронічний біль і запалення кішківника, науковці-генетики об’єднали понад 25 одноклітинних наборів даних та виявили, що патогенні метапластичні клітини, які беруть участь у загоєнні слизової оболонки шлунка, можуть змінюватися під впливом запалення.
В результаті активізуються подальші запальні реакції, що негативно впливає на стан та захворювання шлунково-кишкового тракту.
Після цього вчені створили онлайн-ресурс, до якого можуть долучитися всі медики.
Він включає зразки тканини здорових людей та тих, хто хворіє на виразковий коліт, хворобу Крона і рак кішківника.
Просторові та одноклітинні дані надають унікальну інформацію про те, як взаємодіють кишкові клітини та працює організм людини.
Подальші перспективи
На сьогодні атлас кишкових клітин є у вільному доступі, і команда продовжує вдосконалювати процес, який дозволить надалі масштабувати проєкт для прогнозування результатів досліджень.
Науковці Інституту Велкома Сенгера також сподіваються, що це сприятиме розробці нових методів лікування захворювань шлунково-кишкового тракту.