Рятують зір людям: зі шкіри свиней можна отримувати і пересаджувати рогівку ока

Лариса Божко журналістка розділу Здоров'я
глаза

Колаген, який виділяють зі свинячої шкіри, можна використовувати для створення рогівки ока. Технологія його виробництва не потребує спеціального обладнання, його простіше дістати і він довше зберігається.

Чому це актуально? Близько 12,7 млн людей у світі мають сліпоту чи проблеми із зором через дистрофію чи ерозію рогівки (зовнішню прозору оболонку ока). В таких випадках може допомогти тільки пересадка рогівки від донора-людини.

Але більшість пацієнтів, що потребують подібних операцій, живуть у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, в яких доступ до лікування дуже обмежений. Отже, операція доступна одному з 70 пацієнтів.

– Ми доклали значних зусиль, щоб наш винахід був широко доступним усім, а не тільки багатим. Ось чому цю технологію можна використовувати у всіх частинах світу, — каже Мехрдад Рафат, дослідник та підприємець, який займається проєктуванням та розробкою імплантатів.

Рогівка складається в основному з білка колагену. Дослідники використали молекули колагену, які отримали з свинячої шкіри, щоб створити альтернативну рогівку для людини.

Випробування нових імплантів проводилися в Ірані та Індії — країнах, де багато людей, які страждають на помутніння рогівки та поганий зір, не можуть отримати імплант через низький доступ до трансплантології.

У пілотному клінічному дослідженні взяли участь 20 осіб зі сліпотою або погіршенням зору внаслідок кератоконусу. Вони отримали імплантат із біоматеріалу. У результаті всім 20 пацієнтам повернули зір.

Вчені вважають своє дослідження перспективним, оскільки воно допоможе забезпечити людей доступними і недорогими імплантами.

Джерело: EurekAlert