У МОЗ пояснили, як в Україні реабілітують пацієнтів із травмами спинного мозку

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
інвалід

пексель

Фахівці Міністерства охорони здоров’я України розповіли про три етапи реабілітації пацієнтів із травмами спинного мозку, як це відбувається в нашій країні сьогодні.

– Перші 24 години – найоптимальніший час для початку реабілітації. Такий підхід дає змогу звести до мінімуму ризик виникнення ускладнень і стійкого обмеження функціонування, – йдеться в повідомленні МОЗ.

Зазначається, що переважна більшість пацієнтів із травмами спинного мозку сьогодні – це військові або цивільні, які зазнали поранень внаслідок бойових дій.

Етап 1: гострий період. Щойно хребет стабілізовано, розпочинається реабілітаційна допомога, яка передбачає роботу над підвищенням витривалості людини, підтримання повного обсягу руху в суглобах.

За необхідності реалізують протокол вертикалізації, коли пацієнта за допомогою спеціального обладнання починають переводити з положення лежачи в положення сидячи.

Етап відновлення людини в гострому періоді завершується, коли проведено необхідні хірургічні операції, які дають змогу пацієнту давати вертикальне навантаження на хребет, зокрема перебувати в сидячому положенні.

Етап 2: післягострий період починається, коли людина вже не потребує цілодобового догляду лікаря-фахівця. У разі травми спинного мозку це відбувається, коли надання нейрохірургічної допомоги завершено.

У цьому періоді людей із травмами спинного мозку рекомендується перевести до цивільних або військових медзакладів, здатних надавати високоякісну реабілітаційну допомогу таким пацієнтам.

Етап 3: тривалий період. Загальною метою надання безоплатної реабілітаційної допомоги на цьому етапі є підтримання та покращення функціональних досягнень пацієнта, отриманих під час реабілітації в післягострий період.

Йдеться про навички користування колісним кріслом та функції самообслуговування. Також цей період реабілітації передбачає підбір, налаштування, навчання та забезпечення допоміжними засобами реабілітації, відповідно до нових потреб пацієнта.

Довідка: пацієнти з травмами спинного мозку, тяжкими черепно-мозковими травмами та ампутаціями, яким надається стаціонарна допомога за двома і більше напрямками, можуть отримати до восьми циклів реабілітації на рік. Тривалість одного циклу в такому разі – понад 21 день.

Водночас усі послуги з реабілітації у сфері охорони здоров’я в медзакладах, підпорядкованих МОЗ, надаються безоплатно і повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій.