Без вакцин, в страшній антисанітарії: чому Африці вдалося уникнути Covid-катастрофи

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
Африка

депозитфотос

Коли  минулого року коронавірус з’явився вперше, представники охорони здоров’я побоювалися, що пандемія охопить Африку, убивши мільйони людей. Хоча досі незрозуміло, якими будуть кінцеві жертви Covid-19, але цей катастрофічний сценарій, схоже, ще не реалізувався на більшій частині континенту.

Дані Всесвітньої організації охорони здоров’я показують, що з липня 2021 року кількість інфекцій знижується. Так, наприклад, в Зімбабве минулого тижня було зареєстровано лише 33 нових випадки Covid-19 і нуль смертей.

– Але в Африці відбувається щось загадкове, що ставить у глухий кут вчених, – зізнався завідувач кафедри глобальної охорони здоров’я Колумбійського університету Вафаа Ель-Садр,

Він зазначив, що в Африці немає вакцин і ресурсів для боротьби з Covid-19, які є в Європі і США, але якимось чином африканці, схоже, почуваються краще.

В Африці вакциновано менше 6% населення. Протягом декількох місяців ВООЗ у своїх щотижневих звітах про пандемію описувала континент як один з найменш постраждалих регіонів світу.

Деякі дослідники припускають, що однією з причин, які позбавили континент смертоносних наслідків вірусу, є молодість африканців – їхній середній вік 20 років порівняно з приблизно 43 роками в Західній Європі. Плюс – нижчі темпи урбанізації та тенденції проводити час на відкритому повітрі.

Кілька досліджень вивчають, чи можуть бути інші пояснення, зокрема генетичні причини або схильність до інших захворювань.

– Річ не завжди в тому, скільки у нас грошей або наскільки розвинені наші лікарні, – заявив директор Африканського Центру передового досвіду в області геноміки інфекційних захворювань при Університеті Редімера Крістіан Хаппі.

За його словами, в його рідній Нігерії влада звикла стримувати спалахи навіть без вакцин, і висловив вдячність за широку мережу місцевих медичних працівників.

Колеги Хаппі кажуть, що країни Африки поставилися до Covid-19 з почуттям смирення, тому що вони повною мірою випробували такі страшні речі, як Ебола, поліомієліт і малярія.

Дані ВООЗ показують, що смертність в Африці становить лише 3% від загальносвітового числа. Для порівняння, на частку смертей в Північній і Південній Америках і в Європі припадає 46% і 29%.

Однак це не означає, що в Африці вакцини не потрібні.

– Нам потрібно зробити все можливе, щоб підготуватися до наступної хвилі, – сказав епідеміолог з Університету Квазулу-Наталь в Південній Африці Салім Абдул Карім.

Люди повинні залишатися дуже пильними. Самовдоволення – ось що нас знищить, тому що коронавірус може заскочити нас зненацька, зазначив фахівець.