Кір в Україні: за вісім місяців захворіло учетверо більше, ніж за весь минулий рік

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
дитина

пексель

За даними Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), за вісім місяців 2023 року на кір захворіли 43 українці, із них 21 – діти до 17 років. В аналогічному періоді минулого року таких випадків було всього шість, а за весь 2022 рік зареєстровано 11 випадків.

Повідомляють, що цьогоріч випадки кору зафіксовано в 11 регіонах: у Тернопільській області – 11 випадків, у Хмельницькій області та м. Києві – по 6, у Львівській області – 5, у Вінницькій, Волинській та Харківській областях – по 3, у Київській та Рівненській областях – по 2, у Закарпатській та Чернігівській області – по 1.

Останній випадок кору зареєстровано днями в Києві. 13-річна нещеплена дитина, учень однієї зі столичних гімназій, зараз перебуває в міській дитячій лікарні під наглядом лікарів. Увесь клас переведено на онлайн-навчання до кінця вересня.

– Ускладнення кору – одна з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Водночас кір – одне з найбільш заразних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей, які контактували з хворим на кір, хворіють, – зазначають у ЦГЗ.

За словами медиків, серед ускладнень кору – запалення легенів (пневмонія), вушна інфекція (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть.

Востаннє спалах кору було зафіксовано в Україні у 2017-2019 роках. Тоді померла 41 людина (з яких 25 – діти). Але такі спалахи циклічні й повторюються приблизно раз на п’ять років, тому Україна – під ризиком нового спалаху.

Причина – низький рівень охоплення щепленнями, адже для формування колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет до цієї хвороби.

Специфічного лікування кору немає, єдиним можливим способом захиститися є вакцинація. Для захисту від кору потрібні дві дози щеплення. Вакцину надає держава безоплатно.