Нобелівська премія 2021 з медицини: названі лауреати

нобель
Джерело: Depositphotos

Названо лауреатів Нобелівської премії з фізіології та медицини у 2021 році. Ними стали: американські вчені Девід Джуліус і Ардем Патапутян за відкриття рецепторів температури і тактильних рецепторів.

– Ми шукали відкриття, яке допомогло б нам побачити проблему в новому світлі, – сказала член Нобелівської Асамблеї, професор Джулін Зірат. – Це не може бути винаходом або вдосконаленням чогось існуючого. Має бути саме відкриття.

Нобелівське журі визнало відкриття Джуліуса і Патапутяна проривним.

– Лауреати нинішнього року дозволили нам зрозуміти, як температура або механічна сила ініціюють нервові імпульси, які дозволяють нам сприймати світ і адаптуватися, – заявили в комітеті.

Сфера застосування цього відкриття дуже широка – від медицини до роботобудування і віртуальної реальності.

Зараз дивляться

Ми відчуваємо холод, тепло, жар. Але ніколи не замислюємося, яким чином наш мозок отримує сигнали про ці відчуття.

Ще в XVII столітті французький філософ Рене Декарт припустив, що відчуття якимось чином пов’язані з мозком.

Через два століття були виявлені точки, що реагують на подразники.

У 1906 Камілло Гольджі і Сантьяго Рамон-і-Кахаль отримали Нобелівську премію за опис структури нервової системи.

У 1932 нагороду розділили Чарлз Шеррінгтон і Едгар Едріан за відкриття, що стосуються функцій нейронів.

У 1944, премія була присуджена Джозефу Ерлангеру і Герберту Спенсеру Гассеру за опис функцій, які можуть виконувати нервові волокна.

Девід Джуліус звернув увагу, що гострий перець викликає ту ж реакцію, що і гаряча їжа. Він припустив, що при цьому активується специфічний фрагмент ДНК. Він перебрав тисячі варіантів і виявив білок, який отримав назву TRPV1, що відповідальний за цю реакцію. За ним був знайдений і другий білок – TRPV2, що реагує на ще більш високу температуру.

Протеїн, який пов’язаний з відчуттям холоду, обидва вчені відкрили майже одночасно, в 2002 році.

А ось з білком, що реагує на дотики, довелося повозитися. Ардем Патапутян склав список з 72 генів,  які могли б бути тактильними рецепторами, і став відключати їх один задругим, перевіряючи, чи не пропало выдчуття дотику. Потрібний ген виявився останнім, 72-м.

Таким чином вчені зрозуміли, як ми відчуваємо температуру і дотик.

Вчені, сказано в рішенні Нобелівського комітету, розкрили загадку природи. Вони на молекулярному рівні пояснили нашу здатність сприймати і інтерпретувати навколишній світ і наші власні внутрішні відчуття.

Нобелівська премія – одна з найбільш престижних міжнародних премій, які присуджуються за видатні наукові дослідження в галузі медицини.

Церемонії походять щорічно 10 грудня в день смерті Альфреда Нобеля, ім’ям якого названа премія. Кожен лауреат отримує золоту медаль, диплом і грошову премію.

На передній стороні медалей з фізіології і медицини зображений портрет Альфреда Нобеля, дати його народження і смерті римськими цифрами – MDCCCXXXIII–MDCCCXCVI.

На реверсі медалі-геній медицини, який тримає відкриту книгу на колінах, і збирає, що тече з гори, щоб втамувати спрагу хворої дівчинки.

Напис на медалі говорить: Inventas vitam juvat excoluisse per artes. (Винахід робить життя кращим, а мистецтво – прекраснішим).

Під зображенням вигравірувані ім’я лауреата і текст REG. UNIVERSITAS MED. CHIR. CAROL. (Нобелівська Асамблея Каролінського інституту).

Розмір Нобелівської премії не постійний, він затверджується щорічно. У нинішньому 2021 році він становить 10 млн крон ($1,19 млн).

Джерело: Нобелівська премія

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка