Програма реімбурсації діє під час війни: як отримати безоплатні ліки

Лариса Божко журналістка розділу Здоров'я
аптека

Female pharmacist removing product for customer from shelf in pharmacy

Через війну, яку розв’язала Росія проти України, багато українців залишили власні домівки, або живуть поблизу лінії зіткнення і потерпають від обстрілів.

В таких умовах часто не вистачає не тільки харчових продуктів, але й ліків. Особливо страждають люди з хронічними захворюваннями: діабетом, гіпертонією, епілепсією, психічними захворюваннями, коли приймання ліків має бути постійним.

Для тих, хто потребує медикаментозного лікування, МОЗ нагадує, що в Україні працює програма Доступні ліки, завдяки якій пацієнти можуть отримувати препарати безоплатно або з невеликою доплатою.

У державі продовжує працювати програма реімбурсації (відшкодування), як і до війни вона розповсюджується на 401 лікарський засіб: 198 – від серцево-судинних хвороб; 51 – від діабету ІІ типу; 47 – інсуліни; 27 – для профілактики інсультів та інфарктів; 30 – від розладів психіки та поведінки; 27 – від епілепсії; 16 – для лікування бронхіальної астми; 5 – у разі нецукрового  діабету.

Для того, щоб отримати доступні ліки під час війни, необхідно звернутися до:

  • свого лікаря, з яким укладено декларацію і є зв’язок;
  • до будь-якого іншого сімейного лікаря (якщо ви змушені були змінити місце проживання), терапевта чи педіатра, з яким декларації немає. Адже первинна допомога для ВПО надається у повному обсязі;
  • психіатра, або невролога, якщо необхідні ліки через розлади психіки та поведінки або при епілепсії;
  • лікаря-ендокринолога, якщо пацієнтові потрібно прописати першу схему лікування інсуліном. Зміни в схему вносить також він. А після затвердження схеми виписувати рецепти на інсуліни може й сімейний лікар.

Далі – лікар виписує рецепт на потрібні пацієнту ліки.  З цим рецептом  – паперовим або електронним – пацієнт може звернутися до  аптеки, яка має договір з НСЗУ на відпуск ліків, і отримати безоплатні препарати.  Знайти найближчу таку аптеку можна за телефоном 16-77 (контакт-центр НСЗУ).

Ще одна наявна на сьогодні можливість отримати ліки безоплатно – звернутись до пунктів видачі ліків, які розповсюджують їх як гуманітарну допомогу. Щоб дізнатися адресу такого найближчого пункту, слід звернутися до регіонального підрозділу охорони здоров’я.

Враховуючи, що з 1 серпня поступово запроваджуватиметься – в рамках перехідного періоду – електронний рецепт на антибіотики, що має запобігти їх неконтрольованому відпуску та нераціональному вживанню, наразі опрацьовується питання включення й антибактеріальних препаратів до переліку тих, вартість яких може відшкодовуватися з державного бюджету.