Смуток, каяття, агресивність, сором: психолог про те, як перестати шкодувати про минуле

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
психолог

депозит

Психолог Тетяна Декало розповіла, як позбутися почуття жалю про минуле, яке часто супроводжується такими деструктивними емоціями і станами як смуток, каяття, агресивність і сором.

– Шкодуючи про щось, ми часто змушуємо себе переживати реальний стрес, – пояснює психолог.

І пропонує методи повного позбавлення від цього почуття або, принаймні, його приборкання.

Висловіть свої емоції. Якщо є ситуація, що змушує вас повертатися в минуле знову і знову, проговоріть її. Головне – дати вихід емоціям. Іноді досить попросити вибачення у людини, про вчинок щодо якого ви шкодуєте.

Коли такої можливості немає, запишіть свої емоції на папері, поясніть собі, в чому причина вашого жалю, і можна навіть провести символічний ритуал: спалити цей клаптик паперу або порвати – здійснити конкретну дію, яка дозволить відпустити те, що сталося.

Проведіть чітку межу. Замість того, щоб постійно мучити себе питанням “що я міг зробити тоді”, запитайте себе: “що я здатний зробити тепер”. Поясніть собі, що ви сьогодні і в минулому – різні.

Можливо, кілька років тому у вас було менше життєвого досвіду і ви по-іншому оцінювали ситуацію. В майбутньому нічого подібного ви не допустите. Проведіть чітку межу між собою в минулому і зараз.

“Рефреймінг” або переосмислене сприйняття. Існують різні способи “перепрограмувати” своє сприйняття. Часто такі методи необхідні, щоб побороти почуття жалю. Серед них – вигідне порівняння і переосмислення причинно-наслідкових зв’язків.

Наприклад:

  • рік тому я не зміг вступити до вузу, але зараз у мене більш вигідна позиція, адже я вже знаю, як буде проходити іспит (вигідне порівняння);
  • рік тому мене звільнили з роботи, але це дало мені можливість приділити більше часу собі (переосмислення причинно-наслідкових зв’язків).

Джерело: Психологічна підтримка