Пошук себе та дитячі травми: із чим люди йдуть до психолога та як їм допомагають

Міла Грубнік редакторка розділу Здоров’я Альона Щербань психолог
стрес

Частина людей помилково вважають, що до психолога ходять лише хворі, яким потрібна допомога. Вони не бачать у ньому фахівця, який може просто допомогти розібратися з важкою життєвою ситуацією. Інші ж, навпаки, за будь-якої невизначеної ситуації звертаються по допомогу.

Сімейний психолог, психотерапевт, сексолог Альона Щербань розповіла, з якими проблемами до неї звертаються клієнти, а також пояснила, як вона та її колеги допомагають людям.

– Психотерапія потрібна тим людям, які хочуть бути щасливими. Будувати стосунки, які їх задовольнятимуть, з близькими, друзями, колегами. Вона допомагає людям розібратися з різними життєвими ситуаціями, які залишили відбиток і впливають на якість їхнього життя, – говорить Альона Щербань.

Які проблеми турбують людей

За словами Альони Щербань, до неї найчастіше звертаються люди з проблемами у стосунках із партнером – йдеться про конфлікти, кризи, зради, розлучення.

Також є клієнти, які страждають від дитячих травм, напружених відносин з батьками. Є й ті, хто просто шукає своє місце у житті, намагається розкрити свій творчий потенціал.

Як допомагають психологи

Завдання психолога – допомогти людині знайти вихід зі складної життєвої ситуації.

– Під час психотерапії ми знайомимося з тим, як справляємося зі звичними нам ситуаціями, і бачимо, як це можливо змінити. Ми розвиваємо усвідомленість і опрацьовуємо те, як встановлювати ефективні стосунки з іншими людьми, – пояснює фахівець.

Окрім індивідуальних терапій, є ще й сімейні.

– Майже у кожної пари накопичуються страх, образи, почуття провини, проблеми з сексуальним життям, питання побуту, грошей, розподілу обов’язків у парі. І, звичайно, незрозуміло, як у цьому всьому зберегти пристрасть, збудження і повагу. Після сімейної психотерапії пара здатна вибудувати безпеку у стосунках, вийти на новий рівень у контакті та емоціях, а також ближче познайомитися з цінностями та ідеалами один одного, – додає Альона Щербань.

Існують і групові терапії.

– У самій групі ми поводимося так само, як поводилися б із друзями, колегами, знайомими. У групі можна спостерігати свої звичні моделі поведінки, за допомогою яких ми вибудовуємо стосунки з іншими людьми. У безпечному просторі групи, за участю керівників, є можливість говорити про себе, свої почуття, внутрішній світ, про своє ставлення один до одного і про стосунки. Людині потрібна людина, – коментує фахівець.

Кому потрібен психолог

Психотерапія – це процес, який допомагає відновити чутливість до свого життя. Вона допомагає помітити більше, ніж ви помічали до цього.

За словами психолога, вона також важлива для людей, у яких є в анамнезі будь-які залежності – емоційні, алко- та наркозалежність, харчова (РПП), сексуальна.

А ще існує психотерапія для компаній, де психотерапевти надають послуги з організаційного консультування і коучингу для організацій, щоб робота у колективі була комфортною для кожного співробітника.