Чим загрожує для підлітків негативне відчуття свого тіла: як батькам розпізнати та допомогти

підлітки
Джерело: Depositphotos

Президент Асоціації дієтологів України, консультант із громадського здоров’я МОЗ України Олег Швець розповів, як розпізнати в підлітка негативне сприйняття власного тіла та як батьки можуть допомогти дитині в цій ситуації.

– Намагаючись досягти того, що підлітки вважають ідеальним тілом, вони можуть заробити депресію, розлади харчової поведінки та інші небезпечні наслідки для свого здоров’я, – каже експерт.

За словами дієтолога, хлопці зазвичай не так багато говорять про проблеми із зовнішністю, як дівчата, але це не означає, що їх у них немає. Вони також можуть страждати від розладів харчової поведінки, проте батькам і лікарям важче їх розпізнати.

Зараз дивляться

Як розпізнати

Щоби вчасно помітити проблему, батькам слід розуміти, що сигналізує про ознаки нездорового способу тіла в дітей. Зверніть увагу на таке:

  • чи розглядає дитина й оцінює себе тільки з урахуванням зовнішності;
  • як дитина описує себе, свій фізичний розвиток і привабливість;
  • чи дотримується рестриктивних дієт, пов’язаних з обмеженнями в харчуванні;
  • чи часто коментує вагу і зовнішній вигляд інших підлітків;
  • чи має низьку самооцінку.

Батьки можуть мати більший вплив, аніж вважають. Отже, слід допомогти дитині пережити цей важкий період і створити позитивне сприйняття власної зовнішності, незалежно від розміру чи форми тіла.

Як допомогти

Будьте взірцем для наслідування. Дитина уважно стежить за способом життя, харчовими звичками та поглядами батьків. Зверніть увагу на те, що ви транслюєте, і починайте зміни з себе. Наприклад, більше рухайтеся, займайтеся спортом і харчуйтеся здоровіше.

Будьте позитивними. Ніколи не робіть критичних зауважень щодо зовнішності вашої дитини. Навіть жартома. Якщо в дитини проблеми із зайвою вагою, вона й так про це знає. Ваші коментарі можуть тільки посилити проблему.

Натомість робіть підлітку компліменти: про гарну посмішку або сорочку, яка пасує до очей. Коли ви даєте позитивний відгук, ви створюєте здоровий образ тіла.

Навчіть підлітка критично ставитися до популярних образів. Поясніть дитині, як працює індустрія зірок і краси: часто зображення відредаговані, а над образами працюють стилісти, візажисти й навіть хірурги.

Надавайте пріоритет іншим якостям над зовнішністю. Підтримуйте таланти та навички дитини, які не ґрунтуються тільки на зовнішньому вигляді, як-от музика, спорт, мистецтво та волонтерська діяльність. Проявляйте інтерес до занять дитини.

Зробіть здоров’я родинною справою. Уся сім’я буде здоровішою, якщо ви відмовитеся від шкідливої їжі, готуватимете здорові корисні страви та вестимете активний спосіб життя. Почніть із невеликих поступових змін.

Ознаки розладу харчової поведінки

Зверніть увагу на зміну ваги або харчових звичок дитини. Дівчата частіше страждають від негативних наслідків для здоров’я, пов’язаних із незадоволенням своїм тілом, зокрема від розладів харчової поведінки, таких, як нервова анорексія або булімія.

До симптомів анорексії належать: значна втрата ваги, заперечення голоду, суворі обмеження в харчуванні, багато тренувань, слова про те, що дитина почувається товстою, небажання бути в соціумі.

Серед симптомів булімії: відвідування туалету одразу після їжі, споживання більших порцій без збільшення ваги, застосування проносних або сечогінних засобів, ізоляція.

Якщо ви помітили будь-які з цих ознак у дітей, зверніться до лікаря. Пам’ятайте, головне – це профілактика. Якщо вжити заходів на ранній стадії формування способу тіла в дітей, це допоможе запобігти проблемам із самооцінкою, які можуть призвести до розладу харчової поведінки.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка