Для аналізу ефективності методів боротьби з курінням, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) провела Глобальне опитування дорослого населення щодо споживання тютюну (Global Adult Tobacco Survey). Його результати представляють зріз поширеності куріння у 22 країнах, у тому числі, в Україні.
Вперше дослідження в Україні було проведено у 2009-2010 роках і за цей період рівень куріння серед дорослого населення скоротився майже на 20%. Такого показника вдалося досягти, частково, після впровадження заборон на рекламу тютюнових виробів та куріння у громадських місцях.
Це дозволило вдвічі скоротити кількість людей, які страждають від пасивного куріння, але кардинально не позначилось на самих курцях.
Читайте: Інновації перемагають куріння – висновки експертів E-cigarette summit
Україна відстає в порівнянні з Австралією, Великобританією, США та іншими розвиненими країнами, де число курців знижується в середньому на 5% у рік. Такі темпи стали можливими, у тому числі, завдяки політиці harm reduction (зменшення шкоди).
Вона полягає в зміні державного регулювання і використанні альтернативних продуктів зниженого ризику (електронних систем доставлення нікотину) як способу відмови від куріння.
В Україні дослідження проводилося за підтримки МОЗ та НАМН. В ході 8000 інтерв’ю, були визначені фактори, що впливають на куріння: характеристики респондентів, що визначають схильність до куріння, економічні аспекти та вплив ЗМІ. Було встановлено, що понад 7 млн українців курять сигарети щодня, з них кожен другий регулярно робить спробу кинути.
Але вдається це лише 1%, а 75% не звертаються по професійну допомогу. Основні бар’єри для переходу на альтернативні продукти – низька інформованість про їх властивості (на 90% менше шкідливих речовин у порівнянні зі звичайними сигаретами, відсутність пасивного куріння) і стереотипи, що існують всупереч науковим доказам.
У 2010 – 2017 роках в Україні був прийнятий ряд законів, спрямованих на заборону куріння (підвищення акцизів на тютюнові вироби, заборони на куріння в громадських місцях, рекламу тютюну і стимулювання продажів). Результат позначився на бізнесі та кишені споживача – середня вартість пачки сигарет зросла на 70%.
Читайте: Сидячий спосіб життя небезпечніший за куріння і діабет – вчені
Але не було вжито заходів для допомоги курцям, які не можуть самостійно впоратися із залежністю, а препарати для медикаментозного лікування в Україні все ще не сертифіковані, і, відповідно, недоступні. Така ситуація характерна для менш розвинених країн, що доводить необхідність доповнення заборонних заходів іншими підходами.
У звіті розглядаються методи боротьби з курінням, що довели свою ефективність – регулювання продажів і просування електронних систем для зниження ризиків для громадського здоров’я. Найвищий відсоток відмови від куріння зафіксовано в тих країнах, де популярні бездимні продукти доставлення нікотину.
Зразковим вважають досвід Великобританії: за допомогою альтернативних продуктів і державної підтримки, рівень куріння у 2016 вдалося знизити до історичного мінімуму – 15,5%.
Рекордний рівень використання альтернативних продуктів зареєстрований в Індії та Бангладеш. У цих країнах загальноприйняті заходи боротьби з курінням не давали результатів, ситуація ускладнювалася генетичною схильністю і соціальними умовами (курінням серед жінок, низьким рівнем доходу і медичного сервісу).
Зі зростом популярності ENDS вдалося знизити куріння серед молоді на 17% і на 6% – серед дорослого населення. В Японії продажі звичайних сигарет впали на 27% за 2 роки, а у Швеції вдалося досягти найнижчого рівня куріння в ЄС. Тому скорочення куріння безпосередньо пов’язане з поширенням альтернативних продуктів.
– З 2002 року в Німеччині реалізується ряд стратегій по боротьбі з тютюном: збільшення податків, обмеження на продаж і рекламу, попередження на тютюнових виробах. Це сприяло зниженню продажів сигарет з 145,1 млрд у 2002 до 75,8 млрд у 2017.
Більш ніж 30 країн здійснюють більш жорстку політику, пов’язану з повними заборонами, але на Європейській Шкалі боротьби з тютюном Німеччина займає 2 місце, – коментує доктор Уте Монс, глава Центру дослідження раку
У звіті визначені важливі кроки для поліпшення громадського здоров’я, актуальні для України – перегляд регулювання альтернативних продуктів і інформування населення.
Звикання до попереджень на пачках, суперечливі дані в медіа, нездатність або небажання відмовитися від звички, роблять електронні системи доставлення нікотину реальним способом зменшення шкоди для здоров’я курців.