Сигарети = кальян?
Під час куріння сигарети тютюн згорає під дією високих температур, а в кальяні – повільно тліє. Однак не важливо, як потрапляє дим в організм – він однаково шкідливий.
Тютюн для кальяну майже нічим не відрізняється від сигаретного. В його складі так само є шкідливі смоли і нікотин (хоча й у меншій кількості), крім того, ще й харчові ароматизатори, в яких також мало корисного.
Сигарети і кальян виділяють продукти горіння, які руйнують бронхіоли (перегородки в легенях), вбивають легеневу тканину, сприяють розвитку хронічного бронхіту. Щоправда, у випадку з сигаретами отруєння організму відбувається швидко, а з кальяном – повільніше.
Небезпечний дим
Ще одна відмінність у тому, що під час куріння кальяну дим потрапляє в легені глибше, пошкоджуючи середні та нижні легеневі долі. Крім того, за один сеанс куріння кальяну в організм потрапляє 74,1 літрів диму, тоді як від цілої сигарети – 0,6 літри.
А шкода від години куріння кальяну така сама, як і від 100 викурених цигарок, пише екс-міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун.
Читайте: Навіть одна цигарка – смертельна. Розвіяні міфи про куріння
Тож найнебезпечніше у кальяні – не нікотин, а вплив диму, який вдихається через трубку. Остерігатися варто навіть безнікотинового тютюну, адже в його димі також містяться шкідливі смоли та вуглеводні.
Черговий привід задуматися
Про небезпечний вплив кальяну на організм свідчать і такі моменти:
- відсутність гігієни. Куріння кальяну – це зазвичай колективний процес. Мало хто використовує індивідуальні мундштуки, просто передаючи трубку по колу. Та й вони на 100% не гарантують захист: під час втягування диму частина слини може потрапити всередину трубки, а на наступному вдиху опинитися у роті. У такий спосіб можна заразитися герпесом, гепатитом B, туберкульозом;
- викликає залежність. Залежність від кальяну також існує, хоч про неї і мало хто чув. Адже в кальянних сумішах також є нікотин. Дослідження ВООЗ підтверджують, що куріння кальяну здатне підштовхнути людину почати курити сигарети, навіть якщо до цього у неї не було такої звички;
- провокує хвороби. Токсичні речовини у димі можуть спричинити рак легень та інші онкологічні захворювання, серцево-судинні та респіраторні хвороби;
- шкодить пасивним курцям. Люди, які перебувають в одному приміщенні з людьми, що курять кальян, також шкодять своєму здоров’ю – вони вдихають тютюновий дим і продукти згорання;
- небезпечна помилка. Чи шкідливий кальян на молоці так само, як і на воді? Абсолютно точно, але ще шкідливіше – на алкоголі.
До слова, за даними журналу Forbes, в Україні зростає кількість підлітків, які курять електронні сигарети.