Експерти популярної онлайн-платформи доказової медицини Бережи себе пояснили, що таке індекс маси тіла (ІМТ) і чи завжди він є показником відсутності або наявності зайвих кілограмів.
Орієнтир для лікарів
– ІМТ – це не мірило того, що люди звикли називати стрункістю. Можна мати абсолютно здорову за значенням ІМТ вагу, проте не виглядати струнким у контексті інстаграм-стандартів, – зазначають фахівці.
За словами експертів, ІМТ – це орієнтир насамперед для лікарів.
Що таке індекс маси тіла
Тривалий час фахівці використовували індекс маси тіла для оцінювання ступеня ожиріння (або його відсутності) в комплексі з іншими параметрами.
Зазвичай ідеться про співвідношення ваги та зросту людини (для дорослих ІМТ=m:h2, де m – маса тіла в кілограмах, h – зріст у метрах). Деякі загальнодоступні онлайн-калькулятори ІМТ можуть запросити для вимірювань також вашу стать, вік та об’єм талії.
Загалом діапазон показників ІМТ може свідчити про:
- недобір ваги (<18.5);
- нормальну вагу (18.5-24.9);
- надмірну вагу (25-29.9);
- ожиріння (30 і вище).
Не ефективний показник
Експерти зазначають, що ІМТ не є ідеальним показником оцінки ступеня ожиріння і його дедалі менше використовують у загальній оцінці здоров’я. Річ у тім, що ця величина не враховує впливу ваги на м’язову та кісткову масу людини.
– А це означає, що люди, які активно тренуються і мають добре розвинені м’язи, за значенням ІМТ можуть мати надлишкову вагу, проте на практиці мають низький показник жиру в організмі та є здоровими, – пояснюють фахівці.
Більш точна оцінка
Для точнішої оцінки ожиріння застосовують співвідношення охоплення талії до охоплення стегон (0,9 і вище – у чоловіків, 0,85 і вище – у жінок можуть вказувати на ожиріння та підвищені ризики для здоров’я).
ІМТ також не слід використовувати як орієнтир для таких груп людей:
- вагітні;
- люди, які мають розлади харчової поведінки (РХП) або підозри на РХП;
- тим, хто має медичний стан, що впливає на зріст.

Джерело: Бережи себе