У разі теракту на Запорізькій АЕС найбільш вразливими будуть Херсонська область, південь Запорізької області.
Про це в ефірі телемарафону Єдині новини розповіла радіобіолог Олена Паренюк.
– Людям, які там живуть, варто запастися питною та технічною водою, не споживати воду з Дніпра. Варто мати у запасі рукавички та респіратори. І тільки-но люди почують сигнал тривоги, увімкнути радіо або телевізор, подивитися повідомлення від влади, вдягнути респіратори, вдягнути рукавички. Якщо ви вдома, закрити повністю все приміщення, щоб не потрапляло повітря ззовні, – каже Паренюк.
Якщо ж витік стався, коли людина перебувала на вулиці, то потрібно прийти додому, роздягтися, помитися технічною водою, яка є у закритих контейнерах. Одяг потрібно скласти у пластиковий пакет.
Радіобіолог наголошує, що найголовніше – вірити офіційним повідомленням влади.

Звичайна протиковідна маска та йод врятують?
Зазвичай при загрозі радіації радять вдягати вакумно-марлеву повязку, але можна взяти й маску, яку використовували під час пандемії коронавірусу. Вдягнути дві-три маски, цього буде достатньо, щоб захистити себе від радіоактивного пилу.
Проте навіть якщо немає під рукою респіратора, то можна скористатися шарфом або будь-якою щільною тканиною.
Паренюк зауважує, що йод пити не потрібно, адже генератори ЗАЕС 9 місяців не генерують, і там короткоживучі радіонукліди вже розпалися. Вона зазначає, що період напіврозпаду йоду – 8,5 діб.
– На жаль, йодид калію – це не магічна таблетка від радіації, він захищає лише від радіоактивного йоду. Якщо у нас немає радіоактивного йоду, то це означає, що не потрібно пити йодид калію, – говорить вона.