Уляна Супрун розповіла, що більшість постраждалих у ДТП помирають до прибуття лікарів, хоча у деяких випадках їх могла врятувати вчасно надана перша допомога.
За її словами, свідків аварій може зупиняти страх зробити щось неправильно або невміння надавати таку допомогу.
Читайте: “Тону” ніхто не кричить. Як надати першу допомогу потопаючому
Зараз дивляться
Тому в.о. міністра охорони здоров’я дала кілька порад, які допоможуть врятувати постраждалих у ДТП:
- У кожному авто має бути аптечка, вмістом якої треба вміти користуватися.
- Викликати екстрену медичну допомогу, поліцію та рятувальників.
- Убезпечити місце аварії – за потреби зупинити або обмежити рух транспорту і встановити світловідбиваючі знаки.
- Найважливіше – зупинити масивні кровотечі (скористайтеся турнікетом та бинтами з автомобільної аптечки), але важливо розрізняти критичну та некритичну кровотечу:
- Критичною є кровотеча, коли кривава пляма швидко зростає (якщо кров іде з кінцівки – використовуйте турнікет; якщо можна точно визначити місце кровотечі – накладіть турнікет на 5 см вище місця поранення, але не на суглоб; якщо не можна, накладайте турнікет на кінцівку максимально високо – ближче до тулуба; якщо кровотечу не можна зупинити турнікетом – тисніть на місце поранення бинтами).
- Некритичною є кровотеча, якщо плями крові невеликі та зростають повільно (працювати з нею варто після того, як переконаєтесь, що немає інших травм, які загрожують життю постраждалого; для такої кровотечі потрібна тиснуча бинтова пов’язка).
- Варто використовувати нітрилові рукавички – щоб убезпечити себе від патогенів.
- Перевірити, чи дихає постраждалий (якщо постраждалий з вами розмовляє – його дихальним шляхам наразі нічого не загрожує; якщо людина без свідомості – його дихання може бути під загрозою).
- Якщо постраждалий дихає і його життю нічого не загрожує – не намагайтеся дістати його з авто, краще дочекайтеся медиків та рятувальників.
- Перевірити, чи немає в ротовій порожнині сторонніх предметів або рідин – в жодному разі не можна діставати їх руками (скористайтеся негострими предметами, що є поруч).
- Не можна підкладати речі під голову постраждалого – це може заважати диханню.
- Якщо дихальні шляхи відкриті – необхідно переконатися, чи рухається грудна клітка постраждалого, або піднесіть вухо до рота.
- Якщо дихання відсутнє – починайте серцево-легеневу реанімацію (для цього знадобиться клапан-маска з аптечки).
- Передайте медикам детальну інформацію про те, яку саме допомогу ви надавали та що відбувалося з постраждалим.
Водночас Супрун рекомендує пройти курси першої допомоги, бо тільки на практиці можна навчитися рятувати життя постраждалим у ДТП.
До слова, Факти ICTV публікували поради, як уникнути теплового та сонячного удару та як надати першу допомогу, якщо це вже сталося.
Джерело: Уляна Супрун