Команда вчених Фінського інституту охорони здоров’я та соціального забезпечення під час дослідження з’ясувала, що банани, овес і йогурт пов’язані з підвищеним ризиком діабету I типу у сприйнятливих дітей. У той час як ягоди і деякі зелені овочі знижують його.
Сліди пестицидів
– Дослідження показали, що діти, схильні до діабету I типу, які вживають банани, овес і йогурт, з більшою ймовірністю захворіють на цю хворобу, – йдеться в повідомленні.
Водночас наголошується, що вживання полуниці та чорниці знижує ризик. Захисний ефект мають і такі овочі, як броколі, цвітна та білокачанна капуста.
За словами вчених, той факт, що деякі фрукти містять сліди пестицидів, може пояснити, чому деякі з них підвищують, а інші знижують ризик розвитку діабету I типу.
Дослідження
Під час наукового експерименту вчені проаналізували раціон 5 674 фінських дітей, які були генетично сприйнятливі до цього захворювання, спостерігаючи за ними з народження до шести років.
У 94 дітей до цього віку розвинувся діабет I типу, а у 206 з’явився аутоімунітет острівців, що означало, що вони зазнавали набагато вищого ризику захворіти.
Дослідники проаналізували 34 різні групи продуктів харчування і виявили, що чим більше продуктів, таких як банани, овес або жито, їли діти, тим вищим був у них ризик захворіти.
Частина здорового харчування
Це відкриття може спантеличити батьків, оскільки багато продуктів, які пов’язані з підвищеним ризиком розвитку діабету, вважаються частиною здорового харчування.
Натомість вживання в їжу полуниці, чорниці, малини, чорної смородини та інших ягід захищає дітей від цього стану. Що більше вони їли, то нижчим був ризик.
Захисний ефект ягід
– Ягоди особливо багаті на поліфеноли – рослинні сполуки, які можуть послабити запалення, пов’язане з розвитком діабету I типу, – зазначають дослідники.
З іншого боку, фрукти можуть містити шкідливі речовини, яких немає в ягодах. Наприклад, ягоди можуть бути вільні від пестицидів, зазначають учені.
За їхніми словами, важливо з’ясувати, які чинники в цих продуктах харчування відповідають за ці асоціації. Якщо, наприклад, буде виявлено, що ягоди містять певний захисний фактор, то або цю речовину, або самі ягоди можна використовувати для профілактики діабету I типу.