Енергетичні напої стають дедалі популярнішими, особливо серед молоді та людей з активним способом життя. Проте питання про те, як часто можна пити енергетики без шкоди для здоров’я, досі залишається актуальним.
Розглянемо це питання з точки зору медицини, спираючись на результати наукових досліджень та рекомендації лікарів-дієтологів.
Склад енергетичних напоїв
Активними компонентами енергетичних напоїв є кофеїн, цукор, таурин, вітаміни групи В та різні рослинні екстракти. Кожен з цих інгредієнтів має свої властивості та побічні ефекти.
Кофеїн. Одна банка може містити від 80 до 200 мг. Для порівняння: 240 мл звичайної кави – це 92 мг, порція еспресо – 127 мг.
Кофеїн вважається стимулятором, який підвищує рівень енергії та концентрацію уваги. Невелика кількість допомагає покращити розумову активність та настрій.
Але регулярне споживання великої кількості кофеїну може спричинити зневоднення (оскільки кофеїн є сечогінним засобом), проблеми зі шлунком або спровокувати головний біль.
Цукор. Рекомендована добова норма становить 24 г на день для жінок і 36 г на день для чоловіків. Більшість енергетичних напоїв відповідають рекомендованій добовій нормі або значно її перевищують. А це небезпечно для людей з цукровим діабетом, ожирінням та стоматологічними проблемами.
– Деякі енергетичні напої доповнюють поживними речовинами, вітамінами, мінералами, антиоксидантами, адаптогенами та/або амінокислотами, але більшість підсолоджують цукром або штучним підсолоджувачем, каже фахівець з харчування і дієтолог Керолайн Томасон.
Як часто можна пити енергетики
За даними Європейського агентства з безпеки харчових продуктів (EFSA), для більшості дорослих безпечною вважається до 400 мг кофеїну на добу, тобто це дві-три банки енергетиків. Однак підліткам та молоді до 30 років рекомендують обмежити добову дозу до 100 мг.
– Дослідження, опубліковане в травні 2019 року в журналі Американської кардіологічної асоціації, показує, що велика кількість кофеїну та інших стимуляторів в енергетичних напоях може бути шкідливою для нервової системи, наприклад, підвищувати кров’яний тиск, частоту серцевих скорочень і дихання, – пояснює дієтолог Патриція Беннан.
Поради лікарів-дієтологів щодо споживання енергетичних напоїв
Пам’ятайте, що надмірність у споживанні енергетиків здатна викликати серйозні проблеми навіть у здорових людей. Уникнути негативних наслідків допоможуть такі рекомендації.
- Обмежте кількість енергетиків. Пийте не більше однієї банки на день та не більше трьох банок на тиждень.
- Уникайте споживання перед сном. Кофеїн може впливати на якість сну, що призведе до відчуття втоми наступного дня.
- Не поєднуйте напої з алкоголем. Це шкідливо для серця та мозку.
- Уважно читайте етикетки. Деякі енергетики можуть містити велику кількість цукру та додаткових стимуляторів, які навантажують організм.
- Якщо є серцево-судинні захворювання або інші хронічні хвороби, обов’язково порадьтеся з лікарем перед вживанням енергетичних напоїв.
- Американська академія дитячої та підліткової психіатрії рекомендує дітям віком до 12 років не вживати кофеїн, а дітям віком від 12 до 18 років обмежити споживання кофеїну до 100 мг на день, що набагато менше, ніж більшість енергетичних напоїв.
- Вагітним та жінкам, які годують грудьми, взагалі не варто пити енергетики.
- Навіть найкорисніший енергетичний напій не повинен бути заміною звичайній воді. Тому дотримуйтеся питного режиму.
- Вода, кава, чай матча, смузі та свіжі фруктові та овочеві соки — найкраща альтернатива, якщо ви потребуєте заряду енергії.
Джерело: EatingWell