Страшніший за грип, але не Ебола: що потрібно знати про смертність від коронавірусу

Страшніший за грип, але не Ебола: що потрібно знати про смертність від коронавірусу

Незабаром після заяв президента Володимира Зеленського щодо введення нових обмежень в Україні через пандемію коронавірусу Covid-19 деякі жителі країни почали панікувати.

У магазинах деяких міст вишикувалися довжелезні черги. Люди почали закуповувати харчі на тижні вперед, аби зайвий раз не виходити з дому.

Дехто настільки боїться коронавірусу, що забороняє виходити з дому своїм рідним та не пускає нікого до себе.

Зараз дивляться

Такі настрої пов’язані з тим, що багато хто сприймає Covid-19 як хворобу зі значною смертністю.

Факти ICTV розповідають про статистику смертності від коронавірусу і дають порівняння з іншими захворюваннями в Україні і світі.

Коронавірус і смертність

Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, станом на 29 квітня у світі було підтверджено 204 987 смертей, які настали у результаті захворювання на новий тип коронавірусу.

Наразі, за непідтвердженими ВООЗ даними, кількість смертей зросла до 219 265. Але, наголошуємо, ця інформація наразі не підтверджена.

За період розповсюдження захворювання, який почався наприкінці 2019 року, смертність від нього була відносно невисокою.

Перший великий стрибок смертей зафіксували 13 лютого, коли від коронавірусу померли 254 людини. Після цього динаміка смертності почала знижуватися, що тривало до березня 2020 року.

Стрімке зростання смертей від нового типу коронавірусу почали спостерігати з 9 березня. Тоді за добу зафіксували 224 смерті.

Найбільшу кількість смертей від Covid-19 зафіксували 10 квітня – 10 439. З того часу вони поступово знижуються, а протягом останнього тижня коливаються у межах 4-7 тис. померлих.

Хоч не потрібно випробовувати долю і порушувати карантин, насправді тільки близько 5% випадків захворювання є критичними. Тобто несуть найбільшу загрозу смерті.

Ще близько 14% випадків коронавірусу є важкими, а 81% – протікають у легкій формі.

За даними Китаю, станом на 11 лютого смертність серед різних груп людей за віком становила:

 • 0-9 років – 0%;
 • 10-19 років – 0,2%;
 • 20-29 років – 0,2%;
 • 30-39 років – 0,2%;
 • 40-49 років – 0,4%;
 • 50-59 років – 1,3%;
 • 60-69 років – 3,6%;
 • 70-79 років – 8%;
 • 80 і більше років – 14,8%.

Наразі використовується статистика з Китаю, оскільки там був найбільший спалах захворювання. Проте після введення обмежувальних заходів кількість пацієнтів і смертельних випадків почала стрімко знижуватися.

Варто пам’ятати, що ви автоматично не стаєте захищеними від вірусу, якщо вилікувалися від нього. Згідно з даними видання Caixin, близько 14% пацієнтів у китайській провінції Гуандун, які одужали, повторно підхопили інфекцію.

Професор Брюс Вай Лі пише, що наразі точні причини повторного зараження коронавірусом невідомі. Так, за час захворювання у людей міг не виробитися достатньо міцний імунітет, він міг швидко зникнути або ж тип Covid-19 міг бути дещо іншим.

Зараз смертність від нового коронавірусу у світі складає близько 7%. Тобто він вже несе більшу небезпеку, ніж сезонний грип, від ускладнень якого щорічно помирають близько 0,1% хворих.

Наприклад, коронавіруси SARS-CoV та MERS-CoV мають оціночний показник летальності на рівні 10% та 34% відповідно.

Якщо порівнювати з нещодавніми спалахами хвороб, то у Covid-19 далеко не найбільша смертність. Наприклад, під час спалаху Еболи у 2013-2016 роках показник летальності становив близько 40%.

Смертність від коронавірусу: що потрібно знати

Причини найбільшої смертності

За 2017 рік, статистика за який наразі є найбільш повною, у світі від різних захворювань та надзвичайних подій померло 56 млн людей.

Серед причин смерті на першому місці – серцево-судинні захворювання. Вони спричинили 17,79 млн жертв.

Найбільша кількість смертей із зазначеної причини спостерігається у віковій категорії від 15 років і більше.

На другому місці рак. За 2017 рік він став причиною 9,56 млн смертей у світі.

Від нього не застрахована майже жодна вікова категорія людей – рак часто стає причиною смерті у віці від 5 років.

Третя сходинка за респіраторними захворюваннями. Вони стали причиною смерті 3,91 млн людей і вражають переважно людей у віці від 50 років.

На четвертій і п’ятій сходинці перебувають інфекційні захворювання, які вражають нижні дихальні шляхи (2,56 млн), і деменція (2,51 млн) відповідно.

Коронавірус

З 1990 року найбільшою причиною смертей залишаються незаразні захворювання (73,41%), кількість яких лише зросла.

Заразні захворювання теж досить небезпечні (18,57%), але не настільки. Від травм, спричинених у результаті надзвичайних подій, щорічно помирає найменша кількість людей (8,02%).

Якщо звернути увагу на те, що причиною смерті багатьох людей за 50 є саме респіраторні захворювання, і порівняти зі статистикою коронавірусу, то можна зробити висновок, що більшість жертв захворювання не виходять за рамки норми.

Від чого помирають в Україні

Найбільше смертей в Україні за 2017 рік були спричинені:

 • серцево-судинними захворюваннями (427, 3 тис.);
 • раком (96 тис.);
 • деменцією (34,9 тис.);
 • захворюваннями, пов’язаними з травленням (30,5 тис.);
 • захворюваннями печінки (20 тис.).

Від респіраторних захворювань в Україні щорічно помирають близько 11,3 тис. громадян.

Смертність в Україні також має певну залежність від віку. Чим він більший – тим більший відсоток смертей.

У віці до 15 років – менше 1%, 15-49 років – 12,17%, 50-69 років – 29,23%, більше 70 років – 57,83%.

Станом на сьогодні в нашій країні зафіксовано 9 866 випадків інфікування, 250 з яких стали летальними.

Найбільшими осередками розповсюдження коронавірусу є місто Київ, Чернівецька, Івано-Франківська і Тернопільська області.

16 березня президент Володимир Зеленський в ефірі програми Свобода слова на ICTV заявив, що наразі ситуація з розповсюдженням коронавірусу набагато краща у порівнянні з багатьма іншими країнами світу.

Більше місяця потому кількість хворих не досягла і 10 тис., однак наша країна все ще не пройшла піку спалаху коронавірусу.

В Україні вживають усіх заходів з метою недопущення виникнення нових випадків захворювання.

Чого чекати від пандемії коронавірусу

Сьогодні ніхто з науковців не береться точно сказати, яких масштабів сягне пандемія коронавірусу, оскільки інфекція мало досліджена. Існує думка, що Covid-19 ще не показав свою справжню загрозу.

Директор Національного інституту алергічних та інфекційних захворювань США Ентоні Фаучі вважає, що ситуація погіршуватиметься навіть попри те, що більшість країн вводять обмежувальні заходи.

Як саме “погіршиться” ситуація, наразі невідомо. Згідно з попередніми аналізами, без обмежувальних заходів захворіє велика кількість населення, але пандемія триватиме менше.

А введення обмежень сприятиме тому, що заразиться менша кількість людей, але існує вірогідність того, що пандемія буде трохи довшою.

Професор Габріель Леун з Гонконзького університету вважає, що близько 60-80% населення світу може підхопити Covid-19, якщо його розповсюдження не контролюватимуть.

І навіть якщо смертність від вірусу залишатиметься низькою, кількість жертв все одно буде досить значною. Оптимістичні прогнози говорять про 15 млн жертв, песимістичні – близько 68 млн смертей.

Водночас починають говорити про можливу другу хвилю коронавірусу. Тут теж не беруться робити точних прогнозів, однак існує думка, що вона може бути гіршою, оскільки системам охорони здоров’я багатьох країн доведеться боротися не тільки з Covid-19, а й грипом.

Китайські лікарі також кажуть про те, що Європа продовжує повторювати їхні помилки. Одна з них – робота з пацієнтами без захисних костюмів.

Також в Європі повинні навчитися брати аналізи на коронавірус за найменшої підозри. Такі проблеми створюють небезпеку більшого інфікування.

Коронавірус аналіз

Через брак інформації держави можуть лише вводити заходи для зменшення розповсюдження захворювання.

Громадяни можуть лише залишатися вдома, щоб максимально запобігти зараженню, не панікувати і тверезо дивитися на ситуацію.

Владислав Бомбела

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Loading...
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка