11-річну дівчинку просто з дитячого майданчика на швидкій привезли до дитячої лікарня Святого Миколая Першого медоб’єднання Львова. У дитини виявили три переломи – стегнової кістки, плеча і великого пальця руки.
Пацієнтка фактично була знерухомлена, потерпала від нестерпного болю.
Травми після гойдалки, як після ДТП
Ортопеди-травматологи були вражені – зазвичай, із таким рівнем травм пацієнтів привозять після ДТП, а тут постраждалу доставили з дитячого майданчика.
Як потім розказала 11-річна Софійка, вона з друзями гралася на майданчику у дворі – там була найкраща гойдалка у мікрорайоні.
Дівчинка настільки сильно розгойдалася на гойдалці, що сидіння зробило повний оберт – фактично на 360 градусів – та на шаленій швидкості вдарилося об верхню перекладину.
Удар був такої сили, що дитину просто викинуло з сидіння, вона перелетіла через усю гойдалку і впала.
Нажахані очевидці одразу викликали швидку.
Три важкі переломи, найнебезпечніший – стегна
Ортопедам-травматологам належало зробити все, аби не допустити інвалідизації маленької пацієнтки – а така перспектива була цілком реальною.
Лікарі працювали швидко і професійно. Спочатку тимчасово зафіксували ортезом плечову кістку.
Потому взялися “лагодити” зламане стегно Софії. Зробити це можна було лише хірургічним шляхом.
Оперували Софійку на спеціальному ортопедичному тракційному столі. Під контролем рентген-апарату хірурги “витягнули” ногу так, щоб кістки стали у правильне положення. А потім – через два проколи по 2 мм кожний – завели спиці, які утворили канал для введення спеціальних гвинтів. Ними хірурги зафіксували фрагменти стегнової кістки.
Операція пройшла добре. Але говорити, що все минулося – ще зарано. Адже за таких переломів є небезпека виникнення серйозних ускладнень.
– Найнебезпечніший перелом із усіх, що мала Софія – це перелом стегна в області шийки. Саме там проходять судини, що постачають кров до суглоба, який відповідає за рухи ногою, – розповів ортопед-травматолог Марян Орач.
Лікар пояснив, що, за відсутності кровопостачання, голівка стегнової кістки просто розпадеться. Це називається асептичним некрозом. Він часто призводить до інвалідизації пацієнта.
Дівчинка згодом зможе вільно рухатися
Після успішної операції з фіксації стегнової кістки спеціалісти виконали ще одне втручання – на плечі Софії.
Лікарі зняли ортез та через невеликий розріз з’єднали фрагменти кістки еластичними титановими стрижнями.
Завдяки цьому перелом швидше зростеться і дівчинка зможе знову вільно рухати рукою.
Медики все зробили якісно і вчасно, тож сподіваються ускладнень у Софійки не виникне і вона повністю відновиться після цієї множинної травми.

Джерело і фото: Перше медичне об’єднання Львова