Тисяча хворих у квітні, лікарі обиратимуть, хто житиме – інфекціоніст про коронавірус в Україні

13 Березня 2020, 21:39
Тисяча хворих у квітні, лікарі обиратимуть, хто житиме – інфекціоніст про коронавірус в Україні

З 12 березня в Україні, щоб не допустити поширення коронавірусу, оголосили карантин і запровадили обмеження на всі масові заходи до кінця місяця.

Лікар-інфекціоніст, засновник Revival Institute Вадим Арістов розповів Фактам ICTV, що означає карантин в Україні, а також, хто перший постраждає від вірусу.

– Карантин оголосили і це сильний урядовий хід. Це означає, що про здоров’я громадян піклуються. Звичайно ж, відразу з’явилися різні обурення окремих експертів, тому що це дуже сильно проявляє де і чому присутні збої в роботі державного апарату, – сказав Арістов.

Також він додав, що багато людей, які працюють в грантових організаціях, не хочуть, щоб приверталася увага до помилки, яку вони зробили в 2017 році, при закритті Держсанепідслужби. Відкритий натомість Центр громадського здоров’я обіцяли зробити аналогом американського CDC – але за 3 роки так і не впоралися.

Зараз дивляться

– У будь-якому випадку, карантин – те, що викликає певне зниження попиту. Певні сектори економіки можливо недоотримують від цього прибуток, але це робиться заради того, щоб більше людей вижило в разі епідемії всередині країни, – резюмував інфекціоніст.

За словами Арістова, карантин дозволяє розтягнути криву захворюваності в часі і робить її не такою шпилястою.

– У момент піку, коли дуже велика кількість людей починає надходити в медичні установи, система охорони здоров’я починає захлинатися. Коли сотні людей за годину приходять, то нікому і нічим надавати допомогу. В результаті страждає якість і багатьом доводиться відмовляти, – додає інфекціоніст.

Вадим Арістов зазначає, що є два сценарії. В одному з них кількість хворих людей буде та сама, але вона розтягнеться на більшу кількість місяців. І це дасть можливість надати їм кращу допомогу.

За іншим сценарієм, кількість хворих людей зменшиться. Адже зі зростанням активності сонця ультрафіолет протидіятиме виживанню вірусу в навколишньому середовищі.

– Тому, чим довше буде розгойдуватися епідемія, тим краще, тому що менше захворіє, менше буде у тяжкому стані і менше людей помре, – наголосив Арістов.

До слова, карантин – це тільки один із заходів, потрібно обов’язково паралельно готувати медичну інфраструктуру.

– Карантин дуже легко уряду організувати – “ламати не будувати”. Заборонити досить легко. По суті, уряд переносить удар з себе на бізнес. Дуже важливо, щоб виграний час уряд використав, щоб зробити своє домашнє завдання – підготувати лікарні, – підкреслив фахівець.

Також він додав, що в лікарнях буде вал пацієнтів і важливо, щоб були налаштовані маршрути, як обробляти цей запит, за якими протоколами лікувати.

– Поки що адекватних навчань я не бачив, всі навчання березня відпрацьовували сценарії перших двох тижнів січня. Ми запізнюємося весь час, десь на 1,5 місяця. Важливо, щоб навчання викликали поліпшення взаємодії між усіма відділеннями, всіма медичними фахівцями, і найголовніше – між усіма відомствами, – додав Арістов.

Паралельно з карантином важливо, щоб відбувалося посилення медичної інфраструктури.

– Ми запустили чат-бот, коли медики в обхід всіх посередників можуть телеграфувати, що ж у них є насправді. Так ось, вони дуже слабо оснащені, марлеві пов’язки замість респіраторів, а також їх не вчили правильно ними користуватися. Це дуже вразливе місце, медики самі будуть заражені, – підкреслив інфекціоніст.

Також він додав, що в Чернівцях всі медики, які надають допомогу, швидше за все вже заражені.

– Кисень і дихальні апарати – найкритичніша ланка. В Італії говорять, що їх нестача призводить до нерівності. Доводиться робити алгоритми, за якими потрібно оцінювати, кому віддати це дефіцитне місце. Старим, яким мало залишилося жити, або молодим.

Це етично небезпечний вибір. В Україні, як в країні з поганим менеджментом, швидше за все питання справедливого розподілу залишається під питанням. Велика ймовірність, що політики, великі бізнесмени, почнуть якось резервувати для себе і своїх родичів ці палати, апарати і фахівців, – сказав Арістов.

На думку експерта, це найвразливіше ланка, тому потрібно вимагати від уряду демонстрації лікарняних мереж, де і що буде відбуватися, і наскільки вони оснащені.

– Якщо провести просту оцінку, то перша сотня пацієнтів мала бути десь 10 – 27 березня. Відповідно, 14 березня – 2 квітня повинна бути вже тисяча пацієнтів, – підкреслив фахівець.

До речі, 13 березня в Україні зафіксували першу смерть від коронавірусу. Жінка повернулася з Польщі без симптомів коронавірусної інфекції, вони з’явилися пізніше вже в Україні.

Юлія Ляхова

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Loading...
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка